banner39

Baykal: CHP ezber bozdu,varoştan da oy aldı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''CHP toplumun yüksek tabakalarından oy alır'' anlayışının yıkıldığını söyledi.

Arşiv 04.04.2009, 17:21 04.04.2009, 17:21
Baykal: CHP ezber bozdu,varoştan da oy aldı


Deniz Baykal, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda partisinin belediye başkanlarıyla bir araya geldi.

Meclis başkanlık koltuğuna oturan Baykal, ilçe ve belde belediye başkanlarından bölgelerindeki siyasi dağılım, il genel meclisi, belediye meclisi üyelerinin sayısını öğrendi.

İzmir'deki başarılarının en önemli kaynağının ''İzmir halkı'' olduğunu belirten Deniz Baykal, örgüt belediye dayanışmasının da seçim sonucuna olumlu etkisi olduğunu kaydetti.

''Birbirimize sahip çıkmalıyız'' söyleminin boş olmadığını ifade eden Baykal, şöyle konuştu:

''Örgüt-belediye dayanışması kolay iş değil, her yerde sağlanamaz. Çünkü örgütün dinamiği farklıdır, başarılı belediyeciliğin gerekleri, öncelikleri, kuralları farklıdır ve genellikle çok yerde örgütlerle belediyeler birbirleriyle eleştirel ilişki içindedir. Ama öyle görüyorum ki İzmir'de bu konuda çok güzel bir dayanışma sağlanmıştır. Hem il hem de ilçe düzeyinde birlik sağlanmıştır. Kimse birbirine tuzak kurmamış, tam tersine büyük içtenlikle partisine sahip çıkmıştır.''

Deniz Baykal, yeniden aday gösterilmeyen belediye başkanlarının da büyük sorumluluk içinde yeni başkan adaylarıyla iş birliği yaptığını belirtti.

Baykal, CHP'nin İzmir'deki başarısının bir diğer kaynağının da İzmir Büyükşehir Belediyesinin ilçe ve belde belediyelere verdiği destek olduğunu vurguladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ''toparlayıcı kurum'' davranışı sergilediğini kaydeden Baykal, şöyle devam etti:

''Aslında büyükşehir belediyesine tuzak kurmuşlardı. Kırsaldaki seçmenleri büyükşehir seçmeninde belirleyici konuma getirmeye çalışmışlardı ama bu bizim bu insanlarla kucaklaşmamız için vesile olmuştur. Belediyelerimiz daha da bir el ele vermiş, birlikte çalışmış, bu hem belediye hem il genel meclisimizi çok olumlu etkilemiştir. Bu da çok güzel bir tablo oluşturmuştur.

Bugüne kadar kullanılan ezberin artık geçerliliği kalmamıştır. Efendim, 'CHP metropollerden, imarlı alandan oy alır, CHP'ye destek verenler toplumun yüksek tabakalarıdır, dar gelirli, orta halli, kentin çeperinde yaşayan, imarsız alanında yaşayanlar CHP'ye destek vermez' anlayışını bu seçim çok net şekilde yıkmıştır. Bir anlamda İzmir'in bütünleşmesi, aynı siyasi anlayışın etrafında el ele vermesi, aynı umudun arkasında olması, siyasetin bir anlamda kaynaşması gerçekleşmiştir.''

''TÜRKİYE'Yİ YENİDEN İNŞA ETTİNİZ''

İzmir'deki insanların önemli bir kısmının Türkiye'nin değişik yerlerinden göç ettiğini ifade eden Baykal, şunları kaydetti:

''İzmirdekilerin bir bölümü güneydoğudan, doğudan göç eden, işsiz, yoksul insanlardır. Büyük kent yaşamıyla bütünleşememiş, hakkı olan yeri alamamış, kendisini dışlanmış kabul eden insanlardır. Şimdi o insanları CHP kucaklamıştır, kavramıştır ve bütünleştirmeyi başarmıştır. Toplumumuzun her kesiminden gelmiş, seçim kazanmış belediye başkanları görüyorum. Kırsalıyla, köylüsüyle, kentlisiyle kasabalısıyla, doğulusuyla, batılısıyla, o inançtan, bu mezhepten olanıyla, olmayanıyla Türkiye'yi yeniden inşa ettiniz. İnşallah bu modeli Türkiye'de başarıyla uygulayacağız.''

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?