banner39

Baykal: Cumhuriyet'le hesaplaşıyorlar

Ergenekon için "avukatıyım" diyen Baykal, son dalga için, "Türkiye'ye alarm veriyorum" dedi.

Arşiv 07.01.2009, 17:20 07.01.2009, 18:39
Baykal: Cumhuriyet'le hesaplaşıyorlar


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ergenekon soruşturması kapsamında bugün başlatılan son dalga oprerasyonlara sert tepki gösterdi.

Sürmekte olan oparsyonlar için 'Türkiye tarihi bir virajı dönüyor, Türkiye'ye alarm veriyorum' diyen Baykal, "Sistematik bir biçimde Türkiye'yi tarihi çizgisinden çıkarmaya yönelik bu uygulama aşama aşama yürütülüyor. Hukuki bir süreçle değil siyasi bir süreçle karşı kaşıyayız. Hiçbir demokratik toplumda böyle tablolar yaşanmaz. Anca rejim değişikliği öncesinde böyle şeyler olur. Böyle bir manazara ile karşı karşıyayız" açıklaması yaptı.

Deniz Baykal, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında Ergenekon soruşturmasında bugün yaşanan gözaltıları değerlendirdi.

Baykal şöyle konuştu:
"Bulunduğumuz durumda hukuki bir davayla değil siyasi bir davayla karşı karşıya bulunduğumuz gerçeği ortada. Bu davada yasanın uygulanmasının gerekleri değil yasayı kullanarak belli bir siyasi hesaplaşmanın yöntemi uygulanmaktadır. Böyle bir sistematik tablo hiçbir demokratik hukuk devletinde olmaz.

HUMEYNİ VE HİTLER DÖNEMİNDE OLUR

Çok açıktır ki ancak rejim değişikliği yaşanan ülkelerde ve böyle dönemlerde bu tablo yaşanır. Humeyni öncesi ve sonrası, Hitler öncesi ve sonrası gibi. Birden biri toplumun değerler sistemi yer değiştirir. Hukukun icabını yerine bir siyasi intikam arayışı sözkosunudur.

 

Yorumlar (2)
ZEYNEP 14 yıl önce
Senin çürük sisteminle hesaplaşma var unutma bu ülkeye demokrasi gelecekse birilerinin canı yanacak elbette sen niye ciyaklıyorsun...
kara 14 yıl önce
zeynep gelin sen insanlık adına diyorsan diyeceğim yok ama cıkarın adına sayunmaya geçiyorsan orada dur? şimdi sormak istiyorum acaba türbanlımısın yoksa bu hükümet tarafından calışma imkanınamı kavuştuldunuz bu imaya takıldım
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?