banner39

Baykal da Bahçeli de Gül'e tepkili!

CHP liderinden Cumhurbaşkanı Gül'ün Meclis konuşmasına 'Yüreğim kanadı' yorumu...

Arşiv 01.10.2009, 18:34 01.10.2009, 18:39
Baykal da Bahçeli de Gül'e tepkili!


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayı "Eğer 'bu konuları çözemezsek, gelirler bizim adımıza çözerler' anlamına gelen, bir cumhurbaşkanının ağzına yakışmayan, kabul edilemez, düşünülemez, bir yaklaşımı Gül'ün ağzından dinlerken yüreğim kanadı" şeklinde değerlendirdi

Baykal Meclis'te gazetecilere yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasının bazı bölümlerinin Türkiye'de büyük gerginliklere yol açan, toplumu çok ciddi şekilde tedirgin eden bir politikayı, 'hükümet adına savunma, sahiplenme anlayışı' içinde hazırlandığını iddia etti. Gül'ün konuşmasının bu bölümlerini dinleyen milyonlarca kişinin kendisini Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının dışında hissettiğini de savunan Baykal, " Konuşmasının temeli, insanların ezici çoğunluğunu dışlayan, yaklaşımlarını, kaygılarını hiçbir şekilde paylaşmayan, geçersiz, anlam taşımayan, Türkiye'nin dinamiklerinden, ihtiyaçlarından ortaya çıkmamış, Türkiye'ye dayatılan bir yaklaşımın savunması söz konusu. Eğer 'bu konuları çözemezsek, gelirler bizim adımıza çözerler' anlamına gelen, bir cumhurbaşkanının ağzına yakışmayan, kabul edilemez, düşünülemez, bir yaklaşımı Gül'ün ağzından dinlerken yüreğim kanadı."diye konuştu. Baykal, Türkiye'nin kendi sorunlarını, kendi iradesiyle çözerek bugüne geldiğini belirterek "Bu ne anlayış, ne düşünce?" diye sordu.

Baykal, Cumhurbaşkanı Gül'ün, TBMM Genel Kuruluna gelişinde ayağa kalkmamalarını, pek çok kişinin yadırgadığını kaydederek Gül'ün konuşmasının bitmesinden sonra, ayağa kalkmamalarının ne kadar doğru olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

MHP YALNIZCA AYAĞA KALKTI CHP OTURDU

Cumhurbaşkanının konuşmasını tamamlamasının ardından Gül'ü, AK Parti ve DTP'li milletvekilleri ayakta alkışladı. Gül'ün konuşmasının bitiminde MHP'liler yalnızca ayağa kalkarken, CHP'liler oturmayı sürdürdü. Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Cumhurbaşkanının konuşması sırasında sık sık laf attı.

BAHÇELİ DE TEPKİLİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasını çok dikkatlice takip ettim. Sayın Cumhurbaşkanı, farklılıklar ülkesinden gelen konuk cumhurbaşkanı gibi konuştu. Metnin hiçbir yerinde Türk kavramına yer vermemesi ayrıca bizi çok üzdü" dedi.

TÜRK'TEN ALKIŞ

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, konuşmanın önemli olduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı bugün yaptığı konuşmalarını Anayasal güvenceye bağladığı takdirde sorun aşılmış olur" dedi.Türk, "Önemli bir konuşmaydı. Farklılıkları zenginlik sayan, farklı kültürlerin kendini yaşatmasını demokrasi gereği olduğu yönündeki söylemleri, önemliydi, önemli tespitlerdi. Demokratik Türkiye'nin, demokratik Cumhuriyetin beklentisi budur. Halkın beklentisi budur" diye konuştu.Gül'ün, "Kültürel kimlikten" bahsettiğini söyleyen gazeteciye Türk, "Bunlar önemli şeyler. Ama bunların hukuka, Anayasaya, diğer şeylere bağlanması gerekir" karşılığını verdi.

AÇILIŞTAN NOTLAR

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, yaklaşık 15 dakika süren konuşmasının ardından, açış konuşmasını yapmak üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü, Genel Kurula takdim etti. Gül'ün Genel Kurul'a girişini, CHP dışında diğer milletvekilleri ayakta alkışlayarak karşıladı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP'li milletvekilleri, İstiklal Marşı'nın okunmaya başlanmasıyla ayağa kalktı.Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ilk bölümünde, yanında kendisine ayakta eşlik eden TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'e dönerek, isterse oturabileceğini söyledi, ancak Pakdil ayakta durmayı tercih etti. Milletvekilleri, Gül'ün konuşmasını konuşma kitapçığından takip etti. Gül, 28 sayfalık konuşma metnini 47 dakikada tamamladı.TBMM'de, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Ankara Valisi Kemal Önal, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Türk Parlamenter Birliği Genel Başkanı Hasan Korkmazcan, eski TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, yeni yasama yılının açılışında yer alan isimler arasında yer aldı.

Meclis açılışında, yabancı misyon temsilcileri ve çok sayıda izleyici de hazır bulundu.

Bu yasama yılında ilk kez Genel Kurul Salonunda milletvekillerinin masalarına birer demet çiçek de kondu. Meclis serası, 10 tanesi yedek olmak üzere tam 560 demet çiçek hazırladı.Milletvekillerinin masasına kırmızı, beyaz, pembe, sarı renklerden oluşan "gerbera" çiçekleri konuldu. Çiçekler, limonyum, şimşir, kuşkonmaz, mahonya yapraklarıyla zenginleştirildi. Demetlere de TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in "Yeni yasama yılınızın hayırlı olması temennisiyle çalışmalarınızda başarılar dilerim" notu iliştirildi

ilgili haber:

Gül'den tarihi mesaj: Değişim kaçınılmaz

 

banner53
Yorumlar (1)
memocan 12 yıl önce
deniz baykal yuregin yanmasin sadece gin kendini yak daha guzel olur ya ben ya hic diyorsun ama unutma sen ve senin gibiler hic bir zaman olmayacaksiniz devlet bahceli gibi ikinizde birer yaratiktan baska birsey degilsiniz.allah keske ikinizide yaratmasaydi ne olur.abdullah gul gelir soyle olur boyle olur diye memleketi gerdin durdun hani ne oldu.hic birsey olmadi memlekette guzel seylerden baska.parti genel baskani olmussunuz ikinizde ama maalesef adam olmamissiniz.birakin huzur gelsin artik memlekete savasi seviyorsaniz savas olan cok yer var dunyada oralara gidin.vurun yada vurulun bizden uzak durun
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?