banner39

Baykal: Değişiklik paketi, bir Erdoğan projesi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Anayasa değişiklik paketi, Recep Tayyip Erdoğan projesi" diye niteledi.

Arşiv 19.04.2010, 22:46 19.04.2010, 22:46
Baykal: Değişiklik paketi, bir Erdoğan projesi


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Anayasa değişiklik paketinin, Recep Tayyip Erdoğan projesi olarak Parlamentonun gündemine geldiğini" söyledi.

Baykal, TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başlanan Anayasa değişikliği teklifinin tümü üzerinde, grubu adına söz aldı.

Tarihi bir oturum yapıldığını ifade eden Baykal, Türkiye'nin, anayasal deneyiminin çok önemli bir noktasında, tarihi viraj alma durumuyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Anayasanın, bundan önce 16 kez değiştirildiğini, 177 maddeden 85'inde değişiklik yapıldığını anımsatan Baykal, bu değişikliğin, en kapsamlı ve dikkate değer paketlerinden biri olduğunu ifade etti. Baykal, "Sadece değiştirmeyi amaçladığı madde bakımından bunu söylemiyorum: Anayasanın özünü, ruhunu, temelini ilgilendiren değişiklikleri amaçladığı için bu, geçmiş anayasa değişikliklerinden daha temel bir değişiklik" dedi.

"DİĞER 16 DEĞİŞİKLİKTEN FARKI"

Baykal, bu 17. anayasa değişikliğinin, diğer 16'sından köklü bir şekilde farklı olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nedir bu farklılık? Bugüne kadarki değişikliklerin tümü, sadece iktidar partisinin kararlaştırdığı, tercihiyle şekillenmiş, onun gündeme getirdiği anayasa değişikliği niteliğinde değildi. Şimdi ilk kez, çok köklü, anayasamızın temellerini ilgilendiren bir anayasa değişikliği paketi, sadece iktidar partisinin, kendi gündeminin bir parçası olarak, kendi zihniyetinin doğrultusunda, kendi tercihleri icabına göre değiştirilmek istenmektedir. Bu ilk kez karşı karşıya kaldığımız bir olaydır. Bugüne kadar anayasa değişiklikleri daima birden çok siyasi partinin elbirliği, işbirliği ve tartışmasıyla ortaya çıkmıştı. Ama şimdi sadece AKP'nin kendi takdiriyle, bir siyasi partinin iç işi olarak algılamasıyla, siyasi parti mutfağının çalışmasıyla, kendi siyasi kadrolarının oluşturmasıyla, Türkiye'ye bir anayasa değişikliği öneriliyor. Bu, en temel anayasa zafiyetidir. Çünkü söz konusu olan anayasadır. Anayasa, bir mutabakat belgesidir. Anayasa, bir siyasi partinin zihniyetinin damgasını vuracağı bir çerçeve olamaz, olmamalıdır. Daha kapsamlı, geniş, genel mutabakatı yansıtan belge olmalıdır. Ama şimdiki paket, tamamen parti içi olay, bir AKP projesi, hatta bu bir Sayın Recep Tayyip Erdoğan projesi olarak parlamentonun gündemine gelmiştir."

CHP Genel Başkanı Baykal, böyle bir anayasa değişikliği için toplumsal bir talebe tanık olmadıklarını, bunun AK Parti'nin talebi olduğunu savundu.

"BU GİRİŞİM ÜNİFORMASIZ BİR DARBE"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa değişikliğini "üniformasız, apoletsiz bir darbeyle yargıyı işgal etme girişimi" olarak nitelendirerek, "Başbakan, yargıya kendi cübbesini giydirmek istiyor" dedi.

"İYİ NİYET YOKTUR"

Baykal, "Bu, karakuşi bir düzenleme. Tamamen siyasi amaçlar göz önünde bulundurulmuş. Bunda iyi niyet yoktur" diye konuştu.

YÖK'ün Yargıtay kadar Anayasa Mahkemesine üye seçeceğini ifade eden Baykal, "Kurumlar arasındaki temsil dengesi bana yakınlık anlayışı ile düzenlenmiştir. Bu çok açık görünüyor" şeklinde konuştu. CHP Lideri Baykal, düzenlemeyi "siyasi tuzak" olarak nitelendirdi.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (2)
osman 11 yıl önce
senin sözlerin ayni senin gibi gereksiz, aklin varsa yagmur ormanlarin icine bir baraka kurarsin orda kalirsin.
memocan 11 yıl önce
kedi ete yetismedigi zaman murdar dermis deniz baykalda ayni yapamadigi her sey kotu keske tayyip degilde sen yapsaydin memleket icin ama inanki tayyip turkiyede en kotunun iyisi baska adammi var.
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?