Baykal döneceğinin sinyalini verdi

Baykal, gazetelere yaptığı açıklamayla döneceğinin sinyalini verdi, muhalifler isimler ise "bir daha dönmemeli" diyor.

Baykal döneceğinin sinyalini verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP genel başkanlığından istifa eden Deniz Baykal, "Halk ve parti tabanını gözlemleyeceğim. Halk bana dön derse dönerim" dedi. Kendisine ait olduğu iddia edilen görüntülerin ortaya çıkmasının ardından CHP Genel Başkanlığı'ndan dün istifa eden Deniz Baykal, Posta ve Milliyet gazetesine konuştu. Deniz Baykal, Posta gazetesine yaptığı açıklamada, "Halk ve CHP tabanı karar verecek. Süreci gözlemekle geçireceğim. İki sonuç çıkabilir; 1- Partinin başına tekrar geç. 2- Artık yeter. Toplumun dinamikleri CHP'nin başına yeni lider istiyor. Her iki sonuca da destek olurum" dedi. Kurultaya katılmayacağını tekrarlayan Baykal, “Parti kurultaya kadar çizgisini belli eder. Bu süreçte halkta da tepkinin şekli netleşir. Ben de partimin ve halkın iradesine kulak verip, kararımı alırım” dedi.

Deniz Baykal, Milliyet gazetesine verdiği röportajda da "İstifa etmesinin komplonun ortaya çıkarılması açısından en doğru yol olduğunu" söyledi.

MUHALİFLER BAYKAL'LA AYNI FİKİRDE DEĞİL

Deniz Baykal'ın istifasının ardından parti içi muhalefetten de, "Baykal dönmemeli" sesleri yükselmeye başladı.

Baykal'a yakın isimler 22-23 Mayıs'ta yapılacak kurultay için, "Kimse bulanık suda balık avlamasın. Kimse bundan nemalanmasın" diye konuşurken, muhaliflerden de, "Baykal bu dik duruşunun arkasında durmalı, dönmemeli. CHP kurultayda genel başkan çıkaramayacak kadar küçük bir parti değil" yanıtı geldi.

CHP eski Kırşehir Milletvekili Hüseyin Bayındır,
Baykal'ın ciddi bir duruş gösterdiğini ve tekrar geri dönmemesi gerektiğini belirterek, "Bence dönmemeli. Bu dik duruşunun arkasında durursa parti açısından iyi olur. Dönmemelidir. Ülkenin önünü açacak, partiyi ilk seçimde iktidar yapacak, kendini kanıtlayan bir isim kurultayda seçilecektir. Bence Baykal'ın istifasıyla yeni bir dönem başlayacak. Haluk Koç ya da Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan olabilir" dedi.

"BİRKAÇ GÜN İÇİNDE ADAY ÇIKAR"

CHP eski Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin de, "Baykal'ın bu aşamada döneceğini ihtimal vermiyorum" dedi. Birkaç gün içinde aday çıkacağını vurgulayan Çetin, "CHP, kurultayda genel başkan çıkaramayacak kadar küçük bir parti değil. CHP kendi iç dinamiklerini harekete geçirir ve birkaç gün içinde de aday çıkar. Şimdi duygusallık ortamında bazı sözler söylenebilir ama kurultay olgunluğu yakalar" diye konuştu.

KOÇ: HERKES SORUMLULUĞU İÇİNDE HAREKET ETMELİ

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç da,
Baykal'ın istifasına, "Genel Başkan açık ve net konuştu. İstifa kararı kendi değerlendirmesi sonucudur" dedi. Yaklaşan kurultay öncesi Baykal'ın istifa kararını değerlendiren Koç, "CHP köklü bir partidir ve kurumsal yapısı ortadır. Herkes sorumluluğu içinde hareket edecektir. Kişisel beklenti önemli değildir. Kendime düşen sorumluluğu taşıyorum. Önemli olan mücadele çizgisini (AKP ile) aşağıya çekmemektir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 11:44
banner53
YORUM EKLE

banner39