Baykal, evine gitti! / FOTO

Deniz Baykal, düzenlediği basın toplantısının ardından parti genel merkezinden ayrıldı.

Baykal, evine gitti! / FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP Genel Başkanlığından istifa ettiğini açıklayan Deniz Baykal, düzenlediği basın toplantısını hemen ardından parti genel merkezinden ayrıldı. 

Baykal'ın ayrılış sırasında CHP milletvekilleri ve partililer merdivende uzun bir kuyruk oluşturdu. Baykal'ı alkışlar ve sloganlarla uğurlayan partililer gözyaşlarına boğuldu. Yaşanan izdihamdan dolayı Baykal yürümekte güçlük çekti. Partililer 'İnadına Baykal İnadına Sol' sloganları attı. Baykal, aracına bindiği sırada bir vatandaş, üzerinde Baykal'ın fotoğrafının bulunduğu ve 'O hep sizi düşünüyor' yazılı bir pankart açtı. İstifa kararının açıklanmasıyla birlikte CHP Genel Merkezi'nin önüne çok sayıda partili ve polis ekibi geldi. Baykal, makam aracına binerek parti genel merkezinden ayrıldı.

BAYKAL'IN BASIN TOPLANTISINDAN NOTLAR

CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) sabah saat 11.00'de toplanacağı açıklanmıştı. Sabah saatlerinden itibaren CHP Genel Merkezi'nin önünde adeta bir basın ordusu Baykal'ın binaya girişini bekledi ancak Baykal, saat 12.00'ye kadar gelmedi ve toplantı başlamadı. Saat 12.00'de ise saat 13.30'da Baykal'ın bir açıklama yapacağı duyuruldu. Bu açıklamanın istifa mı yoksa "yola devam" yönünde mi olacağı büyük merak doğurdu.

Baykal, saat 12.10'da parti genel merkezine geldi ve parti yöneticileriyle bir araya geldi.

Gazetecilerin karşısına çıkmasından hemen önce ise Baykal'ın istifa kararı aldığı yönünde kulis haberleri dolaşmaya başladı.

CHP Genel Merkezi'ndeki basın toplantısı salonu tarihinin en kalabalık günlerinden birini yaşadı. Baykal'ın açıklamasını yerli gazete, televizyon ve ajans muhabirlerinin yanısıra yabancı ajans muhabirleri de izledi. Baykal'ın konuşmasını parti yöneticileri basın toplantısı salonunda izlemek isteyince salonda izdiham yaşandı.

Baykal'ın açıklamasından önce salona gelen parti yöneticilerinin oldukça moralsiz oldukları görüldü. Baykal, tarihi konuşmasında “CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa ediyorum” dediği anda eski CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım “Yapma” diyerek gözyaşlarına boğuldu. Baykal'ın istifa ettiğini açıklamasının ardından da birçok partilinin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Baykal'ın konuşmasında “Bu çerçevede başka bir sorumlu arayışına çıkacak olanlara yardımcı olmak üzere ABD'den Pensilvanya'dan aldığım üzüntü ve destek mesajlarının samimiyetine inandığımı da söylemek isterim” diyerek kaset olayının Fethullah Gülen cemaati ile ilgisinin olmadığını vurgulaması dikkat çekti.

Baykal, konuşmasında özel görüntülerinin internette yayımlanmasını kınarken bu görüntüler üzerinden yorum yapanlara da tepki göstererek “Komplo yapanlar, zaten işlerini sizlere güvenerek yapıyorlar. Komploculuğa hayat alanı açanlar, 'Çok ayıp, ama' diyenlerdir. Hukuksuz ve ahlaksız komploları hazırlayanların ve onların komplolarına itibar edenlerin, dürüst ve onurlu insanların manevi cesetlerini çiğneyerek nereye kadar gidebileceklerini hep beraber göreceğiz” diye konuştu.

Baykal'ın istifa kararının ardından parti genel merkezinin önünde toplanan bir grup CHP'li “İnadına Baykal, inadına sol”, “Başbakan Baykal” sloganları attılar.

chp-merkez.jpg

 

chp-merkez1.jpg

 

chp-merkez2.jpg

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 15:58
banner53
YORUM EKLE

banner39