Baykal gitmeseydi Sav'ın görevi bugün bitecekti

Deniz Baykal istifa etmeseydi ve bugünkü kurultaya katılsaydı, Önder Sav'ın Genel Sekreterlik makamının etkisi sona erecekti.

Baykal gitmeseydi Sav'ın görevi bugün bitecekti

CHP Kurultayı'nda Önder Sav damgası kesinleşti. Partinin iki yıl önceki kurultayında kabul edilen ve genel sekreterliği güçsüzleştiren tüzük değişikliği bugünkü kurultayda resmen iptal edildi.

Divan Başkanı Kemal Anadol, konuşmalar sürerken birden bire bir önergeyi oylamayı sundu. Kimse pek farketmeden Anadol'un "kabul edenler, etmeyenler" oylaması çerçevesinde sessizce geçirilen bu önerge, partinin geleceği açısından büyük önem taşıyordu.

Çünkü önerge ile iki yıl önce kabul edilmiş olan CHP yönetimini tümden değiştirecek ve bu kurultaydan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan yönetim sistemi tümden iptal edildi.

İki yıl önceki tüzük değişikliği kongresinde CHP'deki mevcut güçlü genel sekreterlik makamının pasifize edilmesi, bunun yerine örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığının güçlendirilip fiilen CHP'nin "ikinci adamı" haline getirilmesi öngörülüyordu.

Önder Sav ile Deniz Baykal'ın arasındaki ilk anlaşmazlık da iki yıl önce gündeme gelen bu değişiklik nedeniyle ortaya çıkmıştı. Deniz Baykal'ın isteği ile değişiklik kabul edilmiş, ancak o dönemde Sav'ın "kırılmaması" için uygulama iki yıl sonraya yani bu kurultaya kadar ertelenmiştir.

BAŞKANLIK DİVANINI YİNE PARTİ MECLİSİ SEÇECEK  

Yine önerge ile iptal edilen değişikliğin bir başka önemi ise başkanlık divanı seçimiyle ilgili. İki yıl önceki tüzük değişikliği genel başkan yardımcılarının 80 Parti meclisi üyesi içinden bizzat genel başkan tarafından seçilmesini öngörülüyordu. Ancak önerge ile bu da iptal edildi. Yani Parti yönetimi yine mevcut sisteme göre, 80 kişilik parti meclisi tarafından seçilecek. 

Bu durumda da Parti Meclisi'ne hakim olan parti yönetimine de hakim olacak. CHP kulislerinde bu durumda Önder Sav'ın yönetimde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan daha etkin olabileceğine işaret ediliyor.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ve bin 200 delegenin imzasıyla aday gösterildi. Adaylık süresi sona ererken Kılıçdaroğlu'nun dışında aday çıkmadı.

 

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 16:41
banner53
YORUM EKLE

banner39