banner39

Baykal: Gül'ün görev süresi 5 yıldır. Nokta. O kadar

Gül'ün görev süresine odaklanan Baykal, "görev süresi 5 yıldır. Nokta. O kadar" dedi.

Arşiv 13.02.2010, 16:51 13.02.2010, 16:51
Baykal: Gül'ün görev süresi 5 yıldır. Nokta. O kadar

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresi hakkında son günlerde sık sık açıklama yapan CHP lideri Baykal bugün daha farklı bir tepki verdi. Baykal, bugün yaptığı açıklamada ilginç bir üslup kullandı.  

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin, "YSK, Anayasa'yı yorumlama yetkisine sahip bir organ değildir. Anayasa'nın bu konuda yoruma da ihtiyacı yoktur. Şu kurullar karar aldı, bu kurullar karar aldı, biz bunu uygulayacağız' demek çok büyük yanlış olur. Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır, milletvekilinin görev süresi de 4 yıldır. Nokta. O kadar" dedi. 

Baykal, cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin bazı değerlendirmeler ve Başbakan Erdoğan'ın kendisine cevap olarak sarf ettiği "Cumhurbaşkanının görev süresini Yüksek Seçim Kurulu belirler" şeklindeki sözlerine yönelik soru üzerine, bu konuda aslında hiç talebe gerek olmadığını, durumun çok açık ve çok net olduğunu ifade etti.

"Bizim Anayasamızın cumhurbaşkanlığıyla ilgili hükmü, tereddüt edilmeyecek netlikte ifade edilmiştir. Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl, parlamentonun görev süresi 4 yıldır" diyen Baykal, "Cumhurbaşkanı, seçildiği zaman bu hüküm yürürlükte değildi. '7 yıl devam eder mi' düşüncesi vardır. Kamu hukukunda böyle bir düşünceye yer yoktur. Kamu hukukunda yasaların, Anayasa'nın ortaya koyduğu düzen herkes için geçerlidir" dedi.

BAYKAL'A GÖRE YSK'NIN YETKİSİ YOK

Baykal, YSK'nın, Anayasa'yı yorumlama yetkisi bulunmadığını da ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "YSK, Anayasa'yı yorumlama yetkisine sahip bir organ değildir. Anayasa'nın bu konuda yoruma da ihtiyacı yoktur. 'Şu kurullar karar aldı, bu kurullar karar aldı, biz bunu uygulayacağız' demek çok büyük yanlış olur. Bu, Türkiye'de çok önemli, derin hukuk tartışmalarını beraberinde getirir. Buna ihtiyaç olacağını zannetmiyorum. Herkes bunun böyle olduğunu biliyor da 'değişik durum yaratılır mı' diye yoklama içindedir. Buna gerek yok, böyle bir yoklamaya gerek yok, durum çok açık. Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır, milletvekilinin görev süresi de 4 yıldır. Nokta. O kadar" dedi.

Yorumlar (1)
osman 13 yıl önce
neden bu kadar israr ediyorsunuz diye merak ediyorum? haaa anlasildi müslüman birinin en yüksek mevkide olmasindan rahatsiz oldugunuz icinmi MHPeyle anlasdiniz o maglum olayi cikardiniz? islamiyetle alakasi olmayan birini sececeksiniz, ergenekonun olayina bir son getirmek icinmi ortaligi karistiriyorsunuz?
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?