banner39

Baykal: Halk tercihini ortaya koysun

Baykal, "CHP'nin halka gitmekten çekindiği, referanduma gitmek istemediği" yönündeki görüşlerin doğru olmadığını söyledi.

Arşiv 16.04.2010, 17:19 16.04.2010, 17:19
Baykal: Halk tercihini ortaya koysun

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili, "Eğer halkın o noktadaki tercihine güveniyorsa Başbakan çıksın o maddeleri ayırsın, o maddeler hakkında desteğini söylesin, biz o maddelere karşı muhalefetimizi söyleyelim. Halk da bütün bunları gördükten sonra tercihini ortaya koysun" dedi.

Baykal, "CHP'nin halka gitmekten çekindiği, referanduma gitmek istemediği" yönündeki görüşlerin doğru olmadığını belirterek, "Bizim derdimiz halka gitmesinin yanlış olduğu noktasında değil, halka tuzak kurmadan, bu konunun halka götürülmesi noktasında. Bir konu halka götürülürken halkın çok net bir tercih yapmasına imkan verecek şekilde konu açıkça ortaya konulmalıdır, halkın vereceği oyun ne anlama geldiği çok net anlaşılmalıdır" dedi.

Hükümeti, halkın doğru tercih yapmasının gereklerini yerine getirmemekle suçlayan Baykal, bunun halkın iradesinin çarpıtılmak istendiği anlamına geldiğini savundu.

 

Kaynak: AA

Başbakan Erdoğan'ın ABD'ye giderken "tartışmalı maddeleri ayıralım" dediğini, gelirken bundan vazgeçtiğini öne süren Baykal, şunları söyledi:

"O üç maddeyi halka götürelim. Tartışmalı maddeleri halka götürelim ve o maddeler etrafında halkının karar vermesini isteyelim. Niye o sizin işinize yarayan maddeleri diğer maddelerin arkasına saklama ihtiyacı hissediyorsunuz? Niye açıkça milletin önüne 'biz Anayasa Mahkemesinin yapısını değiştirmek istiyoruz, inanıyorsan oy ver' diyemiyorsunuz. Biz bunu demenizi, bu imkanı millete vermenizi istiyoruz."

Üç maddeye muhalefetleri olduğunu yineleyen Baykal, "Bunun çok haklı nedenleri var. Anayasa Mahkemesinin yapısı kaçınılmaz şekilde AKP denetimine girecektir. Anayasa Mahkemesinin üyelerini bizzat Başbakan yönlendirir hale gelecektir. Rektörlerle ilgili uygulama ne olduysa, aynı şey Anayasa Mahkemesi için olacaktır. Anayasa Mahkemesi RTÜK'e dönecektir, özellikle muhalefetin temsil edilmediği RTÜK'e... Anayasa Mahkemesi YÖK'e dönecektir" diye konuştu.

Yeni düzenlemede, Anayasa Mahkemesi ve HSYK'ya adaletli ve doğru temsili amaçlamayan bir seçim planlaması yer aldığını ifade eden Baykal, buralarda kurumsal bir temsil şansı olmayacağını vurguladı. Baykal, "Bu demektir ki buralara geleceklerin tümünün AKP'den olması mümkündür. Eğer kararı alacak olan Meclis, Cumhurbaşkanı bu konularda güven veren bir yaklaşımda olacakları umudunu verseler, belki bunu söyleme imkanımız yoktu ama uygulamaya bakarak diyoruz ki Anayasa değişikliğinden sonra Anayasa Mahkemesi tam AKP denetiminde bir Anayasa Mahkemesi olacaktır" görüşünü dile getirdi.

Baykal, değişiklik doğrultusunda partilerle ilgili dava açılmasının parlamentoda siyasi grubu bulunanların tercihlerine bağlanmasının sakıncalı bir uygulama olduğunu da belirterek, Türkiye'de bir siyasi parti bölücülük de yapsa, milis de yetiştirse, milisleri kampta askeri eğitime tabi tutsa dahi kapatılmasının zorunlu olmadığını kaydetti.

Bunun hiçbir demokraside söz konusu olmadığını anlatan Baykal, AB'nin Türkiye'de önerilen bu modelin tamamen dışında bir anlayışla düzenlemelerini yaptığını belirtti.

Baykal, "tüzüğüne bölücülüğü koymasını yasakladık" söyleminin de geçersiz olduğunu ifade ederek, bir siyasi partinin bölücülük yapması için bunu tüzüğüne koymasına ihtiyaç olmadığını söyledi.

 
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?