banner39

Baykal: Hükümetin açılımı ülkeyi geriyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin açılım atağının ülkeyi gerdiğini iddia etti.

Arşiv 03.10.2009, 17:05 04.10.2009, 09:19
Baykal: Hükümetin açılımı ülkeyi geriyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin açılım tartışmasıyla ülkeyi gerdiğini öne sürdü. DTP'li milletvekillerinin ifade krizini de değerlendiren Baykal, sadece DTP'li vekiller için yapılacak anayasa düzenlemesine karşı olduklarını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''son dönemdeki açılım tartışmalarının Türkiye'nin istikrarını derinden sarstığını, çok olumsuz etkilediğini'' ifade ederek, ''(Başbakandan) Henüz mektup gelmedi, gelirse bir cevap vereceğiz'' dedi.

Baykal, Bursa'nın merkez Nilüfer Belediyesi hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

''ETNİK TEMELDE AYRIŞTIRMA, FARKLILAŞTIRMA GAYRETLERİ''

Baykal, ''ekonomisiyle, sosyal yaşamıyla, siyasetiyle Türkiye'nin çok sıkıntılı bir dönemin içinden geçtiğini, Bursa'ya da bunun yansıdığını'' dile getirerek, şunları söyledi:

''Bu son dönemdeki açılım tartışmaları da ne yazık ki, Türkiye'nin istikrarını derinden sarsmıştır, çok olumsuz etkilemiştir. Hala bunun farkında olmadıklarını üzüntüyle görüyorum ama neyse ki bu tablo karşısında halkımız, milletimiz çok doğru bir tavır takınmıştır. Türkiye'yi etnik temelde ayrıştırma, farklılaştırma gayretleri karşısında kendisine çok yakışan olgun bir tavrı milletimiz almıştır. CHP olarak biz bu anlayışı koruyoruz. Bu tartışmaları, sürtüşmeleri, ayrıştırma çalışmalarını, milleti etnik kimlikleri esas alarak birbirinin dışına ve hatta karşısına çekme gayretlerini üzüntüyle karşılıyoruz. Bununla hiçbir yararlı sonucun ortaya çıkmayacağını biliyoruz. Bunu da anlatmaya devam ediyoruz.''

Bir gazetecinin, ''Demokratik açılımla ilgili Başbakan size mektup yazacağını söylemişti. Mektup geldi mi? Gelirse cevabınız ne olacak?'' sorusuna Baykal, ''Henüz mektup gelmedi, gelirse bir cevap vereceğiz. Gelmemiş mektuba cevabımızı gelmeden ifade etmemiz uygun olmaz, doğru olmaz. Bekliyoruz, gelsin bir cevabımız olacaktır'' karşılığını verdi.

MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞI

Baykal, bir gazetecinin DTP'li milletvekillerinin ifade vermemelerine ilişkin bir soru üzerine, ''Bizim Anayasamızdaki milletvekilliği dokunulmazlığıyla ilgili düzenlemenin tutarsız ve günün ihtiyaçlarına cevap vermeyen bir düzenleme olduğu, karşılaştığımız her olayda bir kez daha ortayı çıkıyor. Bu son tartışmada anayasamızdaki dokunulmazlık maddesiyle ilgili düzenlemenin tutarsızlığını ve yanlışlığını bir kez daha ortaya koyuyor'' dedi.

''Anayasadaki dokunulmazlık maddesinin bir anlamda milletvekillerinin yargı önüne çıkmasını engelleyen bir anlayışla düzenlendiğini'' savunan Baykal, bugün 437-440 dosyanın yargı sürecinin dışında tutulduğunu, buna da bu maddeyle ilgili düzenlemenin neden olduğunu kaydetti.

Baykal, milletvekilinin suç işlese de soruşturulamaz halde olduğunun ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

''Milletvekilinin hakkındaki iddialar ne savcılık, ne yargı tarafından değerlendirilemez haldedir. Bir anlamda milletvekilliği yargı dışında bir ada oluşturan hukuk dışı, hukuk üstü ada oluştan bir nitelik kazanmıştır. Bu yanlıştır. Bunun yanlış olduğunu biz yıllardan beri ifade ediyoruz, yıllardan beri söylüyoruz. Şimdi önümüze bu olay, bir kez daha bu yanlışı ortaya koymuştur. Anayasamıza göre, yolsuzluk yapan, evrakta sahtecilik yapan, kalpazanlık yapan milletvekilleri soruşturulamıyor ama siyasi bazı suçlar dolayısıyla milletvekilleri dokunulmazlık kapsamı dışında değerlendiriliyor ve onlar hakkında yargı süreci işliyor. Tabii bu çelişki toplum vicdanını kanatıyor. Yani siz en ağır adi suçu işlemiş olanı yargılayamayacaksınız, ama siyasi suç işlemiş olanları yargılayacaksınız. Bu dengesizlik yaratıyor.''

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?