Baykal, Kılıçdaroğlu ile dönecek

CHP'de istifa eden Baykal, parti vitrinini yenileyip 2. adam koltuğuna Kılıçdaroğlu'nu getirerek dönüyor.

Baykal, Kılıçdaroğlu ile dönecek

 

CHP’de ibre ‘’Baykal’ın geri dönüşü’’ biçimine doğru kayıyor. Ancak geri dönüş halinde, parti vitrinini yenileyip 2. adamlık koltuğuna da Kılıçdaroğlu’nu getireceği belirtiliyor.

CHP’de Genel Başkanlık konusunda yaşanan belirsizlikte ibre ‘’Baykal’ın geri dönüşü’’ biçimine doğru kayıyor. Ancak Baykal’ın geri dönmesi halinde, parti vitrinini büyük oranda yenileyip 2. adamlık koltuğuna da Kemal Kılıçdaroğlu’nu getirebileceği belirtiliyor. Baykal’ın dönüşü ile ‘’Örgütün isteği’’ yerine getirilirken, Kılıçdaroğlu’na etkin görev verilerek de, halk nezdindeki itibarı yükseltilecek.

 

Baykal’ın, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde kapıyı açık bırakması ve ‘’Uzlaşılacak bir aday çıkarın’’ mesajı vermesi, geri dönüş ihtimalini güçlendirdi. CHP çevrelerinde ‘’ Baykal geri dönmeyi düşünmese, bunu kesin bir mesajla iletir ve yeni bir aday için zemin hazırlardı’’ yorumu yapıldı. CHP örgütü ve 81 il başkanı, kurultay öncesi en az bin imza ile, Baykal’ı Genel Başkanlığa aday gösterip yeniden koltuğa oturtmayı hedefliyor. Baykal’ın da bu iradeye karşı çıkamayacağı hesaplanıyor.

 

VİTRİNİ DEĞİŞTİRECEK

 

Baykal’ın geri dönmesi durumunda parti vitrininde önemli değişikliklere gideceği de belirtiliyor. Hem parti tabanı hem de halk nezdinde desteği bulunan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Grup Başkanvekilliği görevinden, Genel Başkan yardımcılığına getirilmesinin kuvvetli bir ihtimal olduğu belirtildi.

 

CHP’de yapılan tüzük değişikliği ile CHP Genel Sekreterinin, Genel Başkanvekilliği ve partinin ikinci adamlık koltuğu konumu sona eriyor. Genel Başkan yardımcılarından biri ikinci adam oluyor.

 

"ERDOĞAN TAHRİK ETTİ"

 

Baykal’ın geri dönme konusundaki fikrinin, Başbakan Erdoğan’ın dün yaptığı ‘’ Eşlerine ihanet edenleri mağdur olarak göremeyiz’’ biçimindeki açıklamasının ardından daha da netleştiği belirtiliyor.

Bir CHP kurmayı bu konuda GAZETEPORT’a şunları söyledi; ‘’Seviyesi çok düşük bir açıklamaydı. Anlaşılan Başbakan ve iktidar partisi sözcüleri, seçim meydanlarında da bunu kullanacaklar. Ama bu açıklama Deniz beyi tetikler ve vuruşmak için geri döner. Başbakan daha önce (Çok memnunum, böyle ana muhalefet liderine can kurban) demişti. Şimdi ise geri dönmesi halinde, seçim meydanlarında ne söyleyeceğini itiraf edip, dönmemesi için gözdağı veriyor. Çünkü Baykal aslında baş edemediği bir siyasetçi’’

 

"MEMNUNUM" DEMİŞTİ

 

Başbakan Erdoğan 16 Şubat 2010 günü TBMM’de yaptığı konuşmada Baykal için, ‘’ Senden sosyal demokratlar da memnun değil. Ama ben memnunum. Senin gibi ana muhalefet liderine can kurban. İktidar olmak için değil, partinin başında kalabilmek için gayret sarfediyorsun. Niye bu kadar direniyorsun, bu koltuk ne kadar tatlıymış’’ demişti.

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 07:11
banner53
YORUM EKLE

banner39