banner39

Baykal: Köşk seçimlerine saygı duyacağız

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Köşk seçiminin meşru olduğunu ve buna saygı duyacaklarını söyledi.

Arşiv 21.08.2007, 08:32 21.08.2007, 12:24
Baykal: Köşk seçimlerine saygı duyacağız

Köşk seçimini boykot ederek Meclis'e girmeyen CHP lideri Deniz Baykal, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin anayasal kurallar içinde yapıldığını ve meşru olduğunu söyledi.

Yeni süreçte bir 'meşruiyet' tartışmasına girmeyeceklerini belirtti. "Kurallar çerçevesinde seçilecek cumhurbaşkanı ile ilişkimiz devam eder; ancak laubali bir dayanışma içinde olmayız." dedi. Köşk oylaması öncesi parti grubunda konuyu tartışan Baykal, 'darbe yanlısı' suçlamalarına da sert cevap verdi: "Bu, CHP'ye atılacak en büyük iftiradır."

CHP lideri Deniz Baykal, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik ilginç açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin anayasal kurallar içinde yapıldığını ve meşru olduğunu söyleyen Baykal, yeni süreçte 'meşruiyet tartışması'na girmeyeceklerini belirtti. "Kurallar çerçevesinde seçilecek cumhurbaşkanı ile ilişkimiz devam eder; ancak laubali bir dayanışma içinde olmayız." dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Meclis Genel Kurulu'nu yine boykot eden CHP, oylama öncesi parti grubunda konuyu tartıştı. Basına kapalı toplantıda Baykal, 1 saatlik bir konuşma yaptı. Alınan bilgilere göre, Baykal daha çok oylamaya girmemelerine yönelik eleştirileri cevapladı. CHP'nin genel başkanından en alttaki üyesine kadar kimsenin darbe yanlısı olmadığını belirten, Baykal, "İhtilal çağrıları yaptığımız iftiraları, CHP'ye yapılacak en büyük haksızlıktır." diye konuştu. Anayasa'ya, hukuka ve egemenliğin millete ait olduğuna inanan parti olduklarını vurgulayan Baykal, CHP'nin tek parti döneminde Almanya ve İtalya'daki gibi faşist bir yönetim izlenmediğini, demokratik dönüşümler gerçekleştirildiğini söyledi.

Deniz Baykal, Abdullah Gül'e güven duymadıkları düşüncesini tekrarladı. Gül'ün daha önce söylediği ileri sürülen bazı konuşmalardan örnekler veren Baykal, "Gül, 'rol yapmıyorum' diyor; ama açıklamaları bizi tatmin etmiyor." ifadelerini kullandı. Baykal, yeni döneme ilişkin endişelerini de şu iddialarla dile getirdi: "Ilımlı İslam için büyük dönüşüm gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Hatta bunun gerçekleştiğini iddia edenler var, süreç devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra bu dönüşüm hızlanacak. Cumhuriyet'e yönelik tehdidi görüyoruz. Ilımlı İslam süreci ilk ortaya atıldığında biz karşı çıktık. Ancak süreç öyle gelişti ki artık Başbakan bile bunu engelleyemedi. Laboratuvarda bir dev yaratıldı, artık engellenemez. Biz bu sürece katkı vermemek için Genel Kurul'a girmiyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?