Baykal nihayet 'Islak İmza'ya değindi ama...

Baykal, Islak İmza'ya iki hafta sonra dokundu ama yine imzanın gerçek olmadığını ima eden açıklamalarda bulundu.

Arşiv 09.03.2010, 14:01 09.03.2010, 16:05
Baykal nihayet 'Islak İmza'ya değindi ama...

 

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin bugünkü grup toplantısında önemli bir konuya iki hafta sonra ilk kez değindi. 

TBMM'de parti grup toplantısında konuşan Deniz Baykal, uzun zamandır beklenen Islak İmza tavrını ilk kez açıkladı. Adli tıp kurumunun defalarca gerçektir raporu verdiği, polis kriminal raporlarının gerçektir dediği Islak İmzalı belgenin askeri savcılık tarafından da kabul edilmesinin ardından sürekli belgeyi bir komplo olarak yorumlayan Deniz Baykal'a çevirmişti. Herkes Baykal'ın konu hakkındaki görüşünü merak etmişti.

Ancak Baykal bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamasında bir kez daha tüm raporları tanımayan tavrını ortaya koydu. Hatta Baykal, Genelkurmay'ın açıklamasının bile yeterli bir araştırmaya dayanmadığını söyledi.

Baykal grup toplantısında konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Genelkurmay’la ilişkili olarak iki önemli açıklama yapıldı. Bu açıklamalardan birisi bir süre önce 'irtica eylem planı' diye bilinen bir konuda Genelkurmay bu planla ilişkili olduğu öne sürülen belgenin askeri savcılığın yaptığı inceleme sonucunda orijinal olabileceği kanaatinin ortaya çıktığını söyledi. Böyle bir kanaatin bu aşamada ifade edilebilmesi için ciddi bir araştırmanın yapıldığını söylemek mümkün değil.

Halbuki şunlara ihtiyaç var:

1-Islak imzanın makine ile atılması mümkün mü. Bu araştırılmalıdır. Bunun araştırıldığına dair bir veri yok.
2-Belgede Albay’ın parmak izi yok. Parmak izi de araştırılmıyor. Araştırılmadan Genelkurmay bu açıklamayı yapıyor.

Kaligrafik incelemeyle bir yazının kime ait olduğu matematiksel bir kesinlikle söylenemez. Ama matematiksel kesinlikle söylenebilecek bir şey var o da parmak izi. Bunu yaptık mı yapmadık. Bunu yapmadan bir açıklama yaptık. Eğer Genelkurmay’da 'irtica eylem planı' diye bir plan hazırlanmışsa bu net bir şekilde ortaya çıkması lazım. Eğer gerçekten yapılmışsa bu öyle kolay geçiştirilemez. Böyle bir şey olmaz. Eğer orada gerçekten o belge hazırlanmışsa önünü arkasını bütün boyutlarıyla ortaya çıkarmalıyız. Ciddi olacaksınız. Adaletin gereği neyse onu yapacaksınız. Çiçek o belgeyi hazırladı mı hazırlamadı mı hesabını vermelidir. Sadece o değil ona yardım edenler de hesabını vermelidir."

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?