banner15

Baykal: Onu yaşatmalıydık

Deniz Baykal, Hrant Dink cinayetinin bütün Türkiye'de, toplumun her kesiminde "çok derin ve samimi bir ıstırap yarattığını" söyledi.

Baykal: Onu yaşatmalıydık

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hrant Dink cinayetinin bütün Türkiye'de, toplumun her kesiminde "çok derin ve samimi bir ıstırap yarattığını" belirterek, "Türkiye, Hrant Dink'i yaşatmayı başarabilmeliydi" dedi. 

Baykal, bazı milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla Kumkapı'daki Türkiye Ermenileri Patrikliği'ne geldi. Patrik Mesrob II'yi ziyaret eden Baykal, taziye ve başsağlığı dileklerini iletti. Basın mensuplarının alınmadığı görüşme yaklaşık 25 dakika sürdü.

Çıkışta açıklama yapan Baykal, bu olayın bütün Türkiye'de tam bir şok yarattığını, herkesin çok derin bir acı yaşadığını, büyük üzüntü içinde bulunduğunu kaydetti.

Baykal, "Bu cinayet bütün Türkiye'de, toplumun her kesiminde çok derin ve samimi bir ıstırap yaratmıştır. Bütün vatandaşlarımız, yurdun dört bir köşesinde yaşayan milyonlarca insanımız bu olay karşısında çok çarpıcı bir ruh hali içine girmiştir" dedi.

Bu tablonun, Türkiye'de özlenen özgürlük, kardeşlik ve sevgi ortamının şekillenmesine yardımcı olabileceğini anlatan Baykal, "Bunu, bu acı olayın arkasından ortaya çıkan bir gelişme olarak görüyorum. Bu duyguyu pekiştirmemiz, geliştirmemiz lazım. Bu acı olaydan Türkiye'de bir büyük dayanışmayı, bir büyük sevgi ve dostluk ortamının şekillenmesini sağlamaya çalışmalıyız" diye konuştu.

Deniz Baykal, buna katkı vermenin herkesin görevi olduğunu ve katilin bir an önce yakalanmasının bu duyguyu daha da hızlandıracağını dile getirerek, cinayetin kin ve nefret duyguları ya da çok ince hesap ve tertipler sonucu işlenip işlenmediğinin net şekilde ortaya çıkması gerektiğini vurguladı. Baykal, sözlerine şöyle devam etti:
     "Eğer bireysel bir eylemle karşı karşıyaysak herkes görecektir ki, Türkiye bu olaydan sonra bölünmeyecektir, birbirine düşmeyecektir, birbirini suçlamayacaktır. Tam tersine bir dayanışma, sevgi ortama hakim olacaktır. Eğer bir tertip varsa, bu tertipten de millet ve toplum olarak hep beraber güçlenerek çıkmalıyız. Bir daha böyle tertiplerin geri tepeceği herkes tarafından artık görülmelidir ki, gelecekte böyle tertipler bir daha yapılmasın. Umut ediyorum bu olaydan bu sonuçları milletçe çıkarmaya çalışacağız."

Tüm bu değerlendirmelerin, yaşanan acı kaybın ne kadar derin izler bıraktığını örtmeye yetmediğini de belirten Baykal, "Hrant Dink'i yaşatmayı, yaşamını sürdürmeyi başaramamış olmanın üzüntüsünü yaşıyorum. Ne olursa olsun Türkiye Hrant Dink'i yaşatmayı başarabilmeliydi. Bu bir başarısızlık sonucu olmuştur. Bundan da büyük üzüntü duyuyorum" diye konuştu.

Baykal, konunun en kısa sürede aydınlanmasını umduğunu anlatarak, "Tabii böyle acılı anda, bu olayın ortaya çıkmasına yol açan ihmalleri, dikkatsizlikleri, sorumlulukları bu aşamada dile getirmek istemiyorum. Olayın böyle bir boyutunun olduğu da çok açık gerçektir. Bunu sakin bir ortamda milletçe yapmamız gerekecektir. Herhalde yapacağız" dedi.

Deniz Baykal, cenaze törenine katılıp katılmayacağına ilişkin olarak, salı günü TBMM'de çok önemli bir görüşme yapılacağını ve partilerin grup toplantıları bulunduğunu hatırlatarak, "Şu an olumlu cevabını hemen verebilme imkanına sahip değilim" diye konuştu.

Bu arada Nune Arakiryan adlı bir Ermeni, Baykal'dan katilin bir an önce bulunmasını istedi. "Biz dostuz, kardeşiz" diyen Akakiryan, Türkiye'yi sevdiğini söyledi.

Bu arada CHP Malatya milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu da Hrant Dink'in doğduğu Malatya'dan getirdiği toprağı patrikhane yetkililerine teslim etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35