Baykal Sav çatışması günyüzüne çıktı

Tarihi istifa, CHP'de uzun süredir devam eden Deniz Baykal-Önder Sav çatışmasının ortaya çıkmasına neden oldu..

Baykal Sav çatışması günyüzüne çıktı

 
Deniz Baykal'ın CHP genel başkanlığından istifası ve kurultay süreci, aslında uzun süredir var olan bir çatışmayı da gün yüzüne çıkardı. Sanılanın aksine, Baykal ile Önder Sav arasında yıllardır bir çekişme yaşanıyor. İddiaya göre Sav, yarın Baykal için yapılacak mitinge katılımları da engellemeye çalışıyor. Çünkü Baykal'ın dönmemesi halinde partinin başına geçme hesapları yapıyor. 
 
Deniz Baykal'ın, hakkındaki iddialar nedeniyle genel başkanlık görevinden istifa etmesi, CHP'de uzun süredir devam eden Baykal-Önder Sav çatışmasını gün yüzüne çıkardı. Sav'ın ifadesiyle 53 yıldır birlikte siyaset yapan iki ismin, bazı önemli konularda karşı karşıya geldiği ancak bugüne kadar dışarıya 'birlik' görüntüsü verdiği belirtiliyor. Sav'ın son olarak Baykal'ın dönmesi için yapılacak mitingi engellemeye çalıştığı ileri sürülüyor. CHP'deki tarihi istifa sonrasında Deniz Baykal ve Önder Sav arasında iplerin gerildiği belirtiliyor. Bu yöndeki ilk sürtüşme, gelecek hafta sonu yapılacak kurultayla yürürlüğe girecek olan tüzük değişikliği konusunda yaşanmıştı. Sav'a yeni sistemde 'ikinci adamlık' yerine 13 genel başkan yardımcılığı koltuğundan biri verilecekti. Yetkilerini tırpanlayan tüzük değişikliğine tepki gösteren Sav, bu durumun CHP'yi 'merkez sağ partiler' gibi yapacağını öne sürmüştü.

Geçen hafta Baykal'a yönelik suikast iddialarının gündeme gelmesinde yine Baykal ile Sav arasında gerilim yaşandı. Sav, bu konuda kamuoyuna açıklama yapmasını isteyen Deniz Baykal'a, "Konu ihbar düzeyinde, altyapısı sağlam görünmüyor." diyerek itiraz etti. Bunun üzerine Baykal, Yılmaz Ateş'i görevlendirdi.

Baykal'ın istifasından sonra evinde yaşandığı öne sürülen diyalog da ikili arasında soğuk rüzgarlar estiğini gösterdi. Eski CHP liderinin, "Aranızdan bir aday çıkarın, ben kırılmam, üzülmem." dediği, buna karşılık Sav'ın "O zaman çıkın 'hiçbir koşulda aday olmayacağım' deyin." önerisini getirdiği, Baykal'ın da, "Önder, ben istifa açıklamamda zaten söyleyeceğimi söyledim." şeklinde sert bir cevap verdiği haberleri çıkmıştı.

Baykal'ın gelecek hafta sonu yapılacak kurultayda yeniden aday olmasını isteyen CHP'liler, yarın Ankara'da yapacakları mitingde bu taleplerini dillendirecek. Bazı yöneticiler mitingin kalabalık olması için çalışırken Genel Sekreter Önder Sav'ın il teşkilatlarına, "Mitinge katılmanız şart değil. Gelmenize gerek yok." mesajları gönderdiği belirtiliyor. Sav'ın, Baykal'ın geri dönmesini de istemediği ileri sürülüyor. Bu durumda kendisinin bu göreve talip olacağını iddia eden aynı kaynaklar, Genel Sekreter'in ciddi bir delege gücü olduğunu ve aday olduğunda partinin başına gelebileceğini öne sürüyor.

 
Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 09:27
banner53
YORUM EKLE

banner39