banner39

Baykal: Türkiye yeni bir yol ayrımında

CHP lideri Baykal, Türkiye'nin, yeni bir geleceğin yol ayrımında olduğunu savundu.

Arşiv 29.05.2008, 17:36 29.05.2008, 17:36
Baykal: Türkiye yeni bir yol ayrımında


Türkiye'nin, yeni bir geleceğin yol ayrımında olduğunu belirten Deniz Baykal, gelecekte tarımın ve çiftçinin değerinin daha da iyi anlaşılacağını besöyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Ahmetbey beldesinde yaptırılan Ahmetbey Kültürevi'nin (AKEV) açılışında yaptığı konuşmada, Trakya halkını çok özlediğini ve Trakya insanıyla kucaklaşmaya geldiğini belirtti.

Trakya'nın nabzını tutmak, ''hali nicedir'' diye sormak için Ahmetbey'e de geldiğini ifade eden Baykal, ''Halinizi biliyorum. Türkiye yeni bir geleceğin yol ayrımındadır. Bu yeni düzen içinde neyi istiyoruz, neyi bekliyoruz? Türkiye'de yaşanan sorunlar ortada. Tarımda çiftçilerin sorunlarını biliyorum. Bunlara son vermek lazım. Bu, Türkiye için kaçınılmazdır. Eskiden iktidarlar çiftçiye sırtını dönerlerdi (Bastırırız parayı, dışardan alırız) derlerdi. Şimdi işlerin değiştiği görüldü'' dedi.

''ÇİFTÇİNİN DEĞERİ ARTACAK''

Gelecekte tarımın ve çiftçinin değerinin daha da iyi anlaşılacağını belirten Deniz Baykal, şöyle devam etti:

''Her şeyin yapayını kopyasını laboratuvarlarda üretebilirsiniz. Ama buğdayın kopyasını üretmek mümkün mü? Ne varsa çiftçide köylüde var. Kalkınma köyden, köylüden başlayacak. Çiftçi hep ezildi. Son dönemde gübreye yüzde 150 zam geldi. Mazota da ilaçta da aynı. Peki çiftçi ürettiği mal karşısında bu girdileri karşılayabildi mi? Bu sıkıntılar Türkiye'yi ileriye götürmez. Avrupa tarım konusunda bizden daha ileri. Pamuğun ana vatanı Çukurova, ama Yunanistan bize pamuk satıyor. Amerika mısır, buğday satıyor. Tarımı batırarak kalkınmak mümkün mü? İktidarımız döneminde çiftçinin mağduriyetine son verilecek.''

Bu sıkıntıların geçeceğini kaydeden Baykal, Trakya'nın ülkenin en verimli topraklarına sahip olduğunu söyledi.

İnsanların bilgili olduğunu ancak izlenen politikalar nedeniyle çiftçinin ağladığını savunan Baykal, ''İnşallah önümüzdeki dönemde, Trakya'ya sahip çıkılacak. Bu verimli topraklar İstanbul'un sıkıntısının boşalacağı yerler olmayacak. Yaşanan sıkıntıların hepsi aşılır. Atatürk Cumhuriyeti, laik cumhuriyet olarak, ulusal bütünlük içinde ülkemizi hak ettiği dürüst yönetime kavuşturacağız'' diye konuştu.

Ahmetbey Belediye Başkanı Recep Ayaz da yaptırdıkları AKEV'in AK Parti ismiyle karıştırıldığını belirterek, ''Bizim yolumuz belli, Cumhuriyet ve Atatürk yolu. 1990 yılında AKEV'in temeli atıldığında (AK Parti) diye bir parti yoktu. AKEV'i kimse AK Parti ile karıştırmasın'' dedi.

Konuşmalardan sonra kültürevinin yapımına katkıda bulunanlara Baykal ve Ayaz, plaket verdi.

Baykal, daha sonra açılışını yaptığı AKEV'i gezdi.

Deniz Baykal, basın mensuplarının, CHP Genel Merkezinin dinlendiğine ilişkin iddialarla ilgili sorularına yanıt vermedi.

AA

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?