banner39

Baykal: Üye olmayacaksak bilelim

Munih'te bir konferansa katılan Deniz Baykal, Türkiye'nin AB yolundaki durumunun belirsizliğine değindi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Baykal: Üye olmayacaksak bilelim

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Münih'teki Uluslararası Güvenlik Konferansı'nda Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin gündemden çıkmaya başladığını ve bu tür platformlarda vurgulanan önemli bir unsur olmaktan çıktığını gördüğünü söyledi.

Baykal, ''Öyle anlaşılıyor ki Avrupa ülkelerinin gözünde Türkiye'nin AB'ye üyeliği, gerçekçi bir siyasi hedef olmaktan çıkmıştır. Türkiye, AB'ye tam üye olmayacaksa, bunu bilmemiz lazım'' dedi.

40 ülkeden 250 katılımcının bulunduğu 43. Münih Güvenlik Konferansı, başladı. Konferansta NATO'yu ilgilendiren konular, Afganistan ve Irak'taki gelişmeler, Orta Doğu'daki durum ve uluslararası terör konuları ele alınıyor.

PUTİN-MERKEL-GATES

Konferansın ''top starı'' Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin oldu. Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, konferansın açılışında birer konuşma yaptılar.

Bu arada Donald Rumsfeld'den sonra ABD Savunma Bakanlığı görevine getirilen Robert Gates, konferansa katılarak, ilk Almanya gezisini yaptı.

Konferansa katılan Baykal, çok önemli bir tartışmaya tanık olduklarını belirterek, Putin'in dünyada tek merkezli siyaset uygulamasını sürdürmenin artık imkansız olduğuna ilişkin bir yaklaşımı açıkça ortaya koyduğunu kaydetti.

Bir gazetecinin, Merkel ve Putin'in Türkiye'yi de ilgilendiren sorunlara yaklaşımlarıyla ilgili sorusu üzerine Baykal, ''AB'nin genişleme uygulaması çerçevesinde Türkiye'nin konumu, Avrupa ve Ortadoğu'nun güvenliği açısından büyük önem taşıyor.

Kosova'nın, Makedonya'nın durumuyla ilgili kapsamlı değerlendirmeler yapıldı ama AB'nin genişlemesi ve zaman içinde Türkiye'yi de kapsamı içine alma doğrultusunda en küçük bir işaret ortaya konulmadı. Yani Türkiye bir anlamda gündemde görünmüyor. Bunun sevindirici yanı, Türkiye'nin bir kriz konusu olmaması..''dedi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?