banner39

Baykal verdiği sözü tutmadı

Baykal, bir hafta önce verdiği 'Korktu vazgeçti demem' sözünde durmadı.

Arşiv 25.04.2007, 09:04 25.04.2007, 09:04
Baykal verdiği sözü tutmadı

Geçtiğimiz haftaki grup toplantısında Başbakan adaylıktan vazgeçerse 'korktuğundan değil, memleketin hayrını düşündüğü için aday olmadığını bütün Türkiye'ye anlatma' sözü veren CHP lideri Deniz Baykal, AK Parti'nin Köşk için Abdullah Gül'de karar kılmasını kendi başarısı saydı.

Erdoğan'ın aday olmak istediğini; ancak CHP'nin buna engel olduğunu ileri süren Baykal, şöyle konuştu: "Başbakan'ın adaylık niyetini ilk biz tespit ettik ve burada açıkladık. Türkiye onun cumhurbaşkanlığını kabul etmiyor, etmeyecek. Bugün gelinen aşama çok önemlidir, başarıdır. Bu millet onu kabul etmedi. Bu, bir demokrasi zaferidir.

Kimse bunu görmezden gelemez. Böylesi bir tavır Tandoğan'daki yüz binlere haksızlık olur. O bir milyon insan önümüzdeki seçim zaferini de getirecektir." Geçtiğimiz haftaki grup toplantısında Başbakan'a 'cesur ol' çağrısında bulunan Baykal, şu ifadeleri kullanmıştı: "Cesaret, şimdi burada aday olmamayı göze alacak cesareti sergilemektir. 'Aday olmaktan vazgeçerse, korktu derler' korkusunu, kendi içinden atmalıdır. Böyle bir korkuya gerek yoktur, hiç korkmasın. Böyle bir korkusu varsa kendisine yardımcı olacağım. Başbakan'ın, korktuğundan değil, memleketin hayrını düşündüğü için aday olmadığını, onunla birlikte bütün Türkiye'ye anlatmaya çalışacağım. Söz, yeter ki aday olmasın."

CHP lideri, partisinin dünkü grup toplantısında ise Erdoğan'ın neden aday olamadığını uzun uzun izah etti. CHP lideri, Erdoğan'ın 'sürpriz aday' söylemiyle rejim ve Anayasa için büyük sakıncalar taşıyan bir ismi gündeme getirdiğini; ancak bunu da bertaraf ettiklerini savundu.

Deniz Baykal, Abdullah Gül'ü tebrik ederken eleştirmekten de geri durmadı. Gül'ün Milli Görüş rahle-i tedrisinden geldiğini; cumhurbaşkanı seçildikten sonra 'Refah kadroları' anlayışından sıyrılması gerektiğini savundu. Baykal, "Gül'ü kutluyorum, adaylığı hayırlı olsun.

Artık aday olarak işi AKP mutfağından çıkarıp yepyeni bir kimlik ortaya çıkarmalıdır. Seçildikten sonra Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı olduğunu unutmamalıdır. Unutursa hatırlatacak olanlar vardır."

Kaynak: ZAMAN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?