banner39

Baykal, yargı krizini cemaatlere bağladı

CHP Lideri Baykal, HSYK'nın neden olduğu krizi 'cemaat hesaplaşması' olarak nitelendirerek, HSYK'yı haklı buldu.

Arşiv 18.02.2010, 11:33 18.02.2010, 16:31
Baykal, yargı krizini cemaatlere bağladı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

 

Erzurum'da başlayıp Ankara'da patlayan yargı krizi tartışmalarına Baykal yeni bir açıklamasıyla dahil oldu. Baykal, HSYK'yı haklı bulan açıklamasıyla krizin tek sorumlusu olarak Ak Parti'yi gösterdi. Yaşananların bir cemaat hesaplaşması olduğunu iddia eden Baykal ilginç iddialarda bulundu. Baykal, "Türkiye'de bir cemaat kadrolaşması vardır, bu bir cemaat hesaplaşmasıdır. Türkiye'de ilk kez bir başsavcı diğer bir başsavcıyı tutuklamıştır" şeklinde konuştu. 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında Ankara'daki yargı krizini değerlendirdi.

Hükümete yönelik sert eleştirilerde bulunan Baykal, "Başbakan Yardımcısı, Erzincan Başsavcısı'na soruşturmayı bitir diye telefon açtı" açıklamasını yaptı.

 

ERKEN SEÇİM TALEBİ

HSYK'nın özel yetkili Erzurum savcısının yetkilerini kaldırmasını destekleyen Baykal, gerilim sürecinin bir erken seçimle aşılabileceğini savundu. Baykal, "Hükümet, adaletin işleyişine boğazına kadar batmıştır. Toplum bunu kaygıyla izliyor. Türkiye'yi yeni bir tabloya taşıyacak bir erken seçimin gerçekleşmesini talep ediyoruz. Başka çıkış yolu göremiyorum." dedi.

"HSYK'NIN KARARI YERİNDE OLMUŞTUR"

Baykal, şöyle konuştu:
"Tartışmanın bir yetki ihtilafı olduğunu düşünmek yanlıştır, Türkiye'de ilk kez bir adliye başka bir adliyeyi basmıştır. Türkiye'de ilk kez bir başsavcı diğer bir başsavcıyı tutuklamıştır. Görevini yapmakta olan bir savcı tutuklanmıştır. Daha kıdemsiz bir savcı daha kıdemli bir başsavcıyı soruşturmuştur. Yaşananlarla ilgili en doğru değerlendirmeyi ülkenin saygın yargı kurumları yapmıştır. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kendi yetkisi içinde davranmıştır, HSYK'nın Erzurum Adliyesi'ne tebligatı yerinde olmuştur. Erzincan'daki başsavcının kabahati suçu nedir? Erzincan Başsavcısına Başbakan Yardımcısı telefonda 'Soruşturmayı bitir' dedi. Gözaltı ve tutuklama başsavcıyı etkisizleştirmeye, korkutmaya yönelik bir uygulamadır. Bu olayın arkasındaki fail hükümettir. Bu olayın bir tarafı daha açık ifadeyle AKP'dir. Yargı sistemini yandaş bir zihniyet altına alma çabası vardır. Ülkede hukuk düzeni tehlikeye girmiştir. Türkiye'de bir cemaat kadrolaşması vardır, yargıda, güvenlikte yer yer cemaat kadrolaşması vardır. Bu bir cemaat hesaplaşmasıdır. Bu olayı yapanlar başarıl olursa Türkiye'de kimse güvende olmayacaktır. Türkiye'de hukuk devleti tehlikededir."

GAF YAPTI

Erzurum olayıyla ilgili verdiği kararla kriz çıkaran HSYK'ya destek veren bir açıklama yapan Baykal, ilginç bir gaf imza attı. Yargı kriziyle ilgili parti binasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Baykal, Erzurum'daki tutuklama olayını mahkeme değil de özel yetkili savcının yaptığını söylemeye çalıştı. 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, konuşmasının daha başında 'Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşanıyor, ilk bez bir başsavcı başka bir savcı tarafından tutuklanıyor' şeklinde bir cümle kurdu. Baykal'ın gözardı ettiği gerçek ise bundan tamamen farklı.

Türkiye Cumhuriyeti hukuk kuralları içierisinde 'savcıların tutuklama yapması' gibi bir uygulama bulunmuyor. Baykal'ın tutuklamayı mahkemenin yaptığı gerçeğini örten açıklaması ilginç bir 'gaf' olarak değerlendirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?