Baykal`dan Bahçeli`ye imalı sorularla dolu bir cevap

CHP lideri, çarşaf açılımının arkasında durdu: `Kıyafete saygı temel hak ve özgürlük meselesidir`

Arşiv 10.12.2008, 15:12 10.12.2008, 15:13
Baykal`dan Bahçeli`ye imalı sorularla dolu bir cevap

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Ilımlı siyasi İslam'ın sağ ayağı AKP, sol ayağı da CHP" sözlerine sert yanıt verdi.

Baykal, "Yasalar çerçevesinde, insanların kılık kıyafetleri ne olursa olsun, istedikleri partide yer alma ve siyaset yapma hakkına saygı gösterilmesini istemek, bir temel hak ve özgürlük konusudur. Ilımlı İslam ise, bir din projesi değildir, bir siyaset projesidir" dedi.

Baykal, yaptığı yazılı açıklamada; insanların yasalar çerçevesinde ve özel yaşam alanında kılık kıyafetlerini özgürce seçmelerine ve kullanmalarına saygı gösterilmesini istemenin, MHP lideri Bahçeli tarafından "ılımlı İslam'ın ifadesi" olarak nitelendirildiğini kaydetti.

Baykal, açıklamasında Bahçeli'ye, "Dini siyasi simge niteliğindeki kıyafetlerin kamusal alanda kullanılmasını sağlamak için anayasa değişikliği girişiminde bulunmak neyin ifadesidir? Ilımlı olmayan bir din istismarcılığının mı, yoksa siyasi pusu kurma geleneğinin mi ifadesidir?" sorularını yönelterek şöyle dedi:
"Yasalar çerçevesinde, insanların kılık kıyafetleri ne olursa olsun, istedikleri partide yer alma ve siyaset yapma hakkına saygı gösterilmesini istemek, bir temel hak ve özgürlük konusudur. Ilımlı İslam ise, bir din projesi değildir, bir siyaset projesidir.

Bu siyaset projesine alet olanları, Anayasamızın laik karakterini sarsmak için, Anayasa değişikliği peşine düşenlerin arasında aramak daha gerçekçi ve uygun olur. Herkesin din ve inanç özgürlüğü vardır. Herkesin siyaset yapma özgürlüğü vardır. Herkesin kılık kıyafet özgürlüğü vardır. Herkes bu özgürlüklerinin tamamını, ayrı ayrı kullanma hakkına sahiptir"

Özel yaşam alanında örtünen insanların, kılık kıyafetlerine saygı gösterilmesi, bu insanlardan bazılarının "laik Cumhuriyete" inanan siyasi partilerde yer almasının hak ve özgürlükleriyle laik cumhuriyete inanan herkesi mutlu etmesi gerektiğini söyleyen Baykal, "Bundan memnun olmayanlar, mutluluk duymayanlar, olsa olsa din istismarcılarıyla, siyasi pusu kurma geleneğine sahip olanlardır" şeklinde konuştu

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?