banner15

Baykal'dan Başbakan'a: Başbuğ'la fazla paslaşmayın

CHP Genel Başkanı Baykal, Başbakan'ın 'Başbuğla paslaşıyoruz' sözüne gönderme yaparak "fazla paslaşmayın" dedi.

Baykal'dan Başbakan'a: Başbuğ'la fazla paslaşmayın

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Seni asker değil, TEKEL işçisi götürür dedim, inanmadın, devam ediyorsun. TEKEL işçisinin yanında seni bakkallar da götürür" diye seslendi.  Baykal, Başbakan'ın, "Başbuğ'la uyumlu bir şekilde çalışıyoruz, paslaşıyoruz" konuşmasına da gönderme yaparak "çok paslaşmayın kendi kalenize gol atarsınız" dedi. 

Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Abdi İpekçi ve Muammer Aksoy'u, ölüm yıldönümlerinde saygıyla andığını söyledi.

Ekonomi politikasında ciddi temel yanlışlıklar olduğunu ileri süren Baykal, buna örnek olarak özelleştirme uygulamalarını gösterdi. Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Zarar eden işletmeleri sattık" dediğini belirterek, "TEKEL, Telekom zarar mı ediyordu? Ekonominin kar eden ana sütunlarını niye sattın?" diye sordu.

Baykal, buna benzer yığınla konu bulunduğunu ifade ederek, Deniz Feneri e.V davasında dosyaların Türkiye'ye gelişinin üzerinden yaklaşık 1 geçtiğini söyledi.

Dosyanın 1 yıla yakın süredir savcılıkta olmasına rağmen iddianamenin hazırlanmadığını vurgulayan Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Almanlar konuyu inceledi, mahkeme kuruldu, yargılamayı yaptı, hükmü verdi, Türkiye'ye her türlü belgeyi, bilgiyi vererek, 'asıl sorumlular sizin orada' diyerek, isimleri söylediler. Zor bela dosya geldi. Geldi, o tarihten şu ana kadar 1 yıla yakın süre geçti ama halen iddianame yok."

CHP Genel Başkanı Baykal, konuşmasında, TEKEL işçilerinin eylemine de yer verdi.

"İnsanların kazanılmış haklarını, kendi yanlışların dolayısıyla elinden almaya hakkın var mı?" diye soran Baykal, şunları kaydetti:

"(Var) diyorsan, kendinde bu hakkı görüyorsan, 'senin karşında ben de hakkımı alıncaya kadar bu işin peşinde duracağım' diyen TEKEL işçilerinin de hakkı var. Başbakan, Vali'ye, 'dağıtın burayı' diye talimat verdi, arkasından baktı bu iş yanlıştır. Sayın Başbakan, demokratik bir toplumda bunları hazmedeceksin. Sana daha önce de söyledim, seni asker değil ama TEKEL işçisi götürür. 'TEKEL işçisi mi beni iktidara getirdi' diyorsan, bu kafayla çok daha büyük yanlışlar yaparsın. Nitekim yapmaya başladı, şimdi bakkallara taktı. 'Seni asker değil TEKEL işçisi götürür' dedim inanmadın, devam ediyorsun. TEKEL işçisinin yanında seni bakkallar da seni götürür."

Büyük bir iddia ile Anayasa değişikliği konusunda "düğmeye basıldığını", referandum süresini 45 güne indiren teklif hazırlandığını kaydeden Baykal, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yapısının değiştirilmeye çalışıldığını söyledi.

Baykal, buna karşı çıktıklarını anımsatarak, "Referandum millete karşı tuzaktır ama tuzağı kuranlar o tuzağa düşebilirler" dediklerini anlattı.

CHP Genel Başkanı Baykal, "Anlıyorum ki Başbakan artık referandumun kolay göze alınabilir olmadığı değerlendirmesini yapmış. Anayasa değişikliği konusu artık bir niyet beyanı, bir temenni, bir siyasi tartışma konumunda kalma tehlikesi ile karşı karşıyadır. 'Bıçak sırtı denge var, belli olmaz' diyor ama asıl söylemediği milletin referandumda ne yapacağı. Onu kaygılandıran asıl olay odur. Asıl milletin referandumda ne yapacağı konusunda güven duyamadığı için bu anayasa değişikliğini millete taşımaya cesaret edemeyecektir. Bu, önemli bir olaydır. Anayasayı değiştirme iddiasıyla ortaya çıktı, o da elinde kaldı" diye konuştu.

BAŞBAKAN VE BAŞBUĞ'A: ÇOK PASLAŞMAYIN

"Balyoz Darbe Planı" iddiaları konusunda da değerlendirmeler yapan Baykal, 7-8 yıl öncesinden medet umulur hale gelindiğini söyledi.

 Baykal, şöyle devam etti:
"Ne oldu? Efendim bakıyoruz, inceliyoruz... Bakıp inceleyeceğiniz hiçbir şey yoktur. En son gele gele 'biz paslaşıyoruz kendi aramızda' dediler. Çok paslaşmayın kendi kalenize gol olur. Kale önünde, tehlikeli sahada, dar alanda paslaşma çok tehlikelidir. Hiç belli olmaz. Ne olacağı belli olmaz. 'Geçmişi birlikte mi suçlayacağız, yoksa ben tek taraflı uçlayacağım, sen bunu anlayışla karşılayacaksın' mutabakatı mı yapmaya çalışıyorlar?"

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 18:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
semi
semi - 11 yıl Önce

:))))))

banner39

banner50

banner47

banner48