banner15

Baykal'dan Başbakan'ı kızdıracak öneri

Önceki gün hükümete "sadece 3 maddeyi referanduma götürme" önerisi yapan Baykal çark ederek "o maddeleri askıya alalım" önerisi yaptı.

Baykal'dan Başbakan'ı kızdıracak öneri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Baykal, Erdoğan'a "3 madde Anayasa Değişikliği'nden çıkarılsın. Tek başına referanduma götürülsün" önerisinden sonra şimdi de bu maddelerin tamamen askıya alınmasi önerisinde bulundu.

Baykal'ın bu önerisini Erdoğan'ın olumlu yaklaşımından sonra yapması dikkat çekti.

3 MADDE ASKIYA ALINSIN

Baykal "Ben bir öneri daha yapmak istiyorum. Geliniz bu tartışmalı 3 maddeyi (anayasaya aykırılık konusunda hukuk çevrelerinin mutabakat oluşturulan bu 3 maddeyi) bu aşamada bir gerilim konusu olarak takip etmeyelim. Bu 3 madde askıya alınsın. Bu maddelerle ilgili bu sıkıntılı dönemde değil ama önümüzdeki seçim sürecinden sonra iyi niyetli bir değerlendirmeyi, Türkiye’de gerginlik olmayacak biçimde ele alalım. Şimdi telaşla, çok ciddi hukuki ve siyasi yanlışlıklar içeren, büyük ihtimalle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilecek üçlü maddeyi Türkiye’ye ısrarla dayatmanın anlamı yok. Bu konunun daha sakin bir ortamda ele alınması mümkündür. Bunu yeni bir öneri olarak ortaya atıyorum. Geliniz bir olgunluk sergileme şansımız varsa biz buna da katkı yapmaya hazırız. 1 yıl sonra bu 3 maddeyi iyi niyetle hep beraber ele alalım" dedi. 

Başbakan Erdoğan, Baykal'ın önceki önerisi için yeşil ışık yakmış, bu konuda uzlaşma yapabileceklerini söylemişti. Erdoğan'ın uzlaşmacı yaklaşımından sonra Baykal'ın yeni ve hükümetin kabul etmeyeceği bir öneri daha ortaya atması kafaları karıştırdı. 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 13:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35