banner15

Baykal'dan Erdoğan için gensoru sinyali

Atalay için gensoru vereceklerini söyleyen Baykal, Erdoğan için de sinyal verdi.

Baykal'dan Erdoğan için gensoru sinyali


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, PM toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Baykal'a The Economist dergisinin kendisiyle ilgili olarak "teflon lider" yorumu da hatırlatıldı. Baykal, "Bir değerlendirmem yok. Ben bu tip değerlendirmeleri çeşitli çevrelerden zaman içinde alıyorum. Biz ne yaptığımız biliyoruz. Yorumu gerektiren bir durum yok." dedi.

1 Mayıs olaylarını da değerlendiren Baykal, İçişleri Bakanı Atalay hakkında gensoru hazırlığı içinde olduklarını hatırlattı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında da "gensoru sinyali" verdi.

Baykal, "Bu tabloya seyirci kalmak istemiyoruz. Artık bu İçişleri Bakanı mı olur, Başbakan mı olur? Bu süreçte İçişleri Bakanına pek tanık olamadık. Olayların arkasında Başbakanın ve onun siyasi anlayışının olduğu çok açıktır. Bunu arkadaşlarımız kendi içinde değerlendirecektir. Bu konuyu parlamentoda konuşmamız lazım" diye konuştu.

Baykal, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarında yaşanan olayların sorumlusunun Başbakan Erdoğan olduğunu söyledi ve Erdoğan'ı İstanbul halkından özür dilemeye çağırdı.

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in, "Türkiye'de aşırı laiklerle, Müslüman demokratlar arasında bölünme var" açıklamaları hatırlatılan Baykal şunları söyledi: "Türkiye'de yaşananların ne olduğu konusunda hepimizin teşhisleri var. Maalesef Türkiye AKP iktidarı döneminde kaygı verici bir dağılma süreci içine girmiştir. Bunun derhal toparlanması lazım. Bu gidişin gidiş olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu sürdürülemez. Vatandaşlarımız bu teşhisi yaptığı taktirde ben inanıyorum Türkiye'nin tekrar önümüzdeki dönemde bu dağılma sürecine bir nokta koyup yeniden bir bütünleşme sürecine girmesi kaçınılmazdır."

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 15:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35