banner39

Baykal'dan Erdoğan'a Antalya teşekkürü

Deniz Baykal, "Başbakanın Antalya'ya gösterdiği ilgi ve destekler için teşekkürlerimi ifade ediyorum" dedi.

Arşiv 03.04.2009, 01:44 03.04.2009, 06:26
Baykal'dan Erdoğan'a Antalya teşekkürü


Deniz Baykal, Türkiye'deki ekonomik sorunların, dünya genelindeki ekonomik krizle daha da ağırlaştığı bir gündemi, erken seçim zorlamasıyla bozmaya kalkışmanın, çok ağır bir sorumluluk olacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ı ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, İl Genel Meclisi sonuçlarına göre muhalefet oylarının iktidarın oylarından fazla çıktığını hatırlatması ve bu sonuca göre bir erken seçim talebinde bulunup bulunmayacaklarını sorması üzerine Baykal, Türkiye'nin ciddi bir ekonomik kriz yaşadığını hatırlattı. Bu krizin önemli nedeninin, hükümetin uyguladığı ''savruk ekonomi politikaları'' olduğunu savunan Baykal, şöyle dedi:

''Bu kriz, borçlanmaya, ithalata dayanan, yerli sanayiyi, kobileri ihmal eden, tarımı gözden çıkaran, yatırım ortamını Türkiye'deki yatırımcılar için geliştirmeyi önemsemeyen, yatırımı sadece borsa ve finansal yatırım olarak anlayan ve Türk ekonomisini, tarımını tamamen dış dünyanın şekillendirmesine göz yuman ekonomi yaklaşımından kaynaklanıyor. Son dünya çapındaki ekonomik kriz de Türkiye'nin ekonomik koşullarını daha da ağırlaştırmıştır. Böyle bir ortamda, seçim sonrasında ana muhalefet partisi olarak Türkiye'nin gündemini tekrar siyasi tartışmalara teslim etmeyi doğrusu çok uygun görmüyoruz. Türkiye'nin bir an önce gerçek gündemine sahip çıkması lazım. Ekonomik sorunlara yönelik çözüm önerilerini bir an önce hayata geçirmesi lazım. Ekonomik krizle ilgili çok daha farklı ciddi önerilerle ilgili hazırlığımız var. Bu hazırlıklara hükümetin dikkatini çekmek istiyoruz. Onların kendi önerilerini geliştirmelerini, toplumu bu doğrultuda bir araya getirip tartışmalarını istiyoruz. Böyle bir ana gündemi erken seçim zorlamasıyla talebiyle bozmaya kalkmamız çok ağır bir sorumluluk olur. O nedenle ben Türkiye'nin ihtiyaçlarını gündemini göz önünde bulundurarak, bu konuda iktidarın harekete geçmesini bekliyorum.''

BAŞBAKANA TEŞEKKÜR

CHP Lideri Baykal başka bir soru üzerine, seçim döneminin geride kaldığını, seçim tartışmaları, polemiklerinin görevini tamamladığını ifade ederek, tekrar o tartışmaları sürdürmenin bir anlamı olmadığını vurguladı. Yapılması gerekenin, o tartışmalara çakılıp kalmak olmadığına işaret eden Baykal, ''O iş bitti. Şimdi yeni bir dönem açılıyor. Şimdi yeni dönemde hizmet etme mecburiyeti arkadaşlarımızın üzerinde. Şimdi atacağımız doğru adımlarla Antalya'yı ileriye götürmeye gayret edeceğiz. O nedenle işin polemik tarafına fazla girmek istemiyorum'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Antalya ile yakından ilgilendiğini birkaç kez ifade ettiğini hatırlatan Baykal, şöyle konuştu:

''Antalya her bakımdan ilgiyi hak eden, buna layık olan bir kent. Türkiye'ye çok büyük katkıları olan bir kent. Antalya'nın Türkiye ekonomisine olağanüstü yüksek katkısı var. Dünya çapında bir turizm merkezi Antalya ve bunun sonucu olarak Türkiye bundan yararlanıyor. Böyle bir kente sahip çıkmak, destek olmak hükümetlerin öncelikli görevi olmalıdır. Sadece Antalya halkına hizmet değildir bu, Türkiye halkına hizmettir. Sayın Başbakanın geçmişte Antalya'ya gösterdiği ilgi ve destekler için teşekkürlerimi ifade ediyorum. Bu ilgi ve desteğin bundan sonra da artarak devam etmesini bekliyorum. Sayın Menderes Türel'e, Sayın Başbakana teşekkür ederim. Hepimiz bugün hiçbir ayrım yapmadan, siyasi ayrımları bir yana bırakarak, el birliği içinde çalışacağız.''

KARAYALÇIN

Deniz Baykal, Murat Karayalçın'ın genel başkan danışmanlığına getirileceğine ilişkin soru üzerine de Karayalçın ile seçimlerde yararlı, verimli bir işbirliği yaptıklarını söyledi. Karayalçın'a seçimlerde CHP'ye yaptığı katkı dolayısıyla teşekkür eden Baykal, şöyle dedi:

''Sonuç alınabilir, alınmaz... Hangi güç koşullarda bu işin götürüldüğünü çok iyi biliyoruz. Ortaya çıkmış verimli işbirliğinin bundan sonra da devam ettirilmemesi için bir neden yoktur. Biz bu anlayış içerisindeyiz. Biz Karayalçın ile Türkiye'ye sahip çıkma doğrultusunda gerekli işbirliğini gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Kendisiyle seçim sonrasında bir telefon konuşması yaptım. Üzülmemesini, elde edilen sonucun iyi olduğunu ve büyük engelleri aşmaya çalıştığının farkında olduğumuzu, yaptığı mücadelenin bizim için çok değerli olduğunu kendisine ifade ettim. Herhalde önümüzdeki günlerde bir araya gelip, birbirimizi daha kapsamlı bir şekilde dinleme imkanını bulacağız.''

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?