banner39

Baykal'dan Erdoğan'a tehdit

CHP lideri, "Bizimle uğraşmak Başbakan'ın boyunu aşar" tehdidinde bulundu.

Arşiv 13.01.2009, 15:21 13.01.2009, 23:54
Baykal'dan Erdoğan'a tehdit


Partisinin grup toplantısında gündemi değerlendiren Baykal, "Başbakan'a CHP ile uğraşmamasını tavsiye ediyorum. Bizimle uğraşmak Başbakan'ın boyunu aşar" dedi.

Partisinin TBMM grup toplantısında milletvekillerine hitap eden Baykal, Ergenekon soruşturması hakkındaki eleştirilerini sürdürdü.

"Geçen haftadaki gelişmeler Ergenekon konusunun iç yüzünün doğru teşhis edilmesine neden olmuştur" diyen CHP lideri, "Toplumun en kritik konumlarında görev yapmış, görev yaparken herhangi bir suçlamada bulunulmamış bu saygıdeğer insanlar niçin birden bire gözaltına alınıyorlar? Çarşamba günü komutanlar 5 saatlik bir toplantı yaptı. O toplantıdan sonra Genelkurmay Başkanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nı ziyaret etti" ifadesini kullandı.

Baykal, "TSK'den son olayları değerlendirilen görüşmeler yapıldığı kamuoyuna duyuruldu. Memnuniyetle gördük ki, bir muhtıra verilmedi ama olayın ciddiyeti kendini herkese kabul ettirdi. Üç gün sonra gözaltına alınan üç general ve eski YÖK Başkanı serbest bırakıldı. Biz bu dava, hukuki bir davanın olmanın ötesinde siyasi bir davadır. Bu davayı, savcılar yasalara yönelik ihlali teşhis ettikleri için kendi insiyatifleri ile harekete geçerek ortaya koymuş değildir" diye konuştu.

"Dava hukukiliğini bir kez daha kaybetmiştir"

"Siyasi yönlendirme ile savcının harekete geçmesi talep edilmiştir. Bu talimatı verenlerin arasında bizzat Başbakan vardır" diyen CHP lideri, "Bu gözaltıları yapanların elinde çok sağlam bir dosya bulunmalı. Niçin gözaltına alındığını çok iyi bileceksiniz. Elde sağlam kanıtlar varsa üç gün içinde daha hakimin önünü dair götürmeden bu insanlar niçin serbest bırakılmıştır?" diye sordu.

CHP lideri sözlerine, "Gözaltına aldıran üç gün sonra bıraktırıyor. Ne oldu üç günde? O üç gün neyi değiştirdi? Bunun aydınlığa kavuşturulması, bu davanın niteliğinin ortaya çıkması bakımından çok önemlidir. Hukuk işliyorsa buna kimse engel olamaz. Eğer hukuk işliyorsa tabi... Benim gözümde bu dava son yaşananlar olaylarla inandırıcılığını bir kez daha kaybetmiştir. Türkiye bir hukuk devleti ve herkes eşit.Bu dava benim gözümdü hukukiliğini bir kez daha kaybetmiştir" diye devam etti.

DOKUNULMAZLIKLAR

CHP lideri Baykal konuşmasında dokunulmazlıklara da değindi.

"Kimse dokunulmaz değildir diye nutuk atmak kolay. O nutku atanların o sözün gereğini yapması lazım. Yapabiliyor musun?" diyen Deniz Baykal, "Önce kendi dokunulmazlığını kaldıracaksın. Kendin dokunulmazlık zırhının arkasına saklanacaksın, sana hukuk işlemeyecek, ondan sonra çıkıp nutuk atacaksın. Önce sen hesabını var, Maliye Bakanı versin. RTÜK Başkanı bir hesabını versin. Fener davasından hala dosya gelemedi. Önünü geleni gözaltına aldırıyorsun, üç günlüğüne de olsa gücün MGK Genel Sekreteri'ne geçiyor da Deniz Feneri sanıklarına niye geçmiyor?" diye sordu.

EKONOMİK KRİZ

Ekonomide gelinen son durumu da değerlendiren CHP lideri,"Türkiye hala ekonomik sorunlar karşısında bütüncül bir program ortaya koyamadı. Gelişmeleri iktidar seyrediyor. Gelişmeler de kaygı erici şekilde seyrediyor. IMF'nin program karşılığında bize tashis edeceği kaynaklar hükümetin son çaresi olarak gözükmektedir. Bu acı bir tablodur" şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı, "IMF ülkeleri krizden çıkarmak için, kalkınmalarını hızlandırmak, sanayilerini artırmak için program ortaya koymaz. Halbuki Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Başlangıçta IMF'ye söylemedik laf bırakmadı, ekonomik kriz yoktur dedi. Şimdi Türkiye çok büyük bir ekonomik durgunluğa girmiştir. Bu krizden en çok biz etkileniyoruz. Hani Türkiye ekonomisi sağlamdı?"dedi.

İSRAİL'İN GAZZE HAREKATI

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısına da değinen Baykal," Gazze'de hiçbir olumlu gelişme sağlanamadan sürüyor. BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar İsrail ve Hamas yetkilileri tarafından reddedildi. Bu tabi üzüntü verici tablodur. Bu konu siyasi istismar malzemesi olarak, iç politika malzemesi olarak kullanılmak istenilmiştir. Ateşkes çağrısı Fransa ve Mısır sayesinde çıkarılmıştır. Türkiye atılan somut tek önemli adımın içinde bile yoktur. Türkiye işi polemik konusu, siyasi suçlama konusu olarak ele almıştır ve bu da Türkiye'yi etkisizleştirmiştir"diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?