banner39

Baykal'dan vaatler: ÖSS'yi kaldıracağız

Deniz Baykal, iktidara geldiklerinde üniversiteye giriş sınavını kaldıracaklarını söyledi.

Arşiv 16.02.2010, 14:35 16.02.2010, 14:35
Baykal'dan vaatler: ÖSS'yi kaldıracağız

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda gündemin önemli konuları hakkında açıklamalarda bulundu. 

CHP Lideri Baykal, iktidara geldikleri zaman yapacakları işleri sıralarken çeşitli vaatlerde bulundu. ÖSS'yi kaldıracağız diyen Baykal, GAP projesini de bitireceklerini savundu. 

Grup toplantısındaki konuşmasında Baykal şunları söyledi: "Sanayi üretiminde beklenen atılım ortaya çıkmadı. Dün açıklanan işsizlik rakamları işsizliğin artmaya devam ettiğini bize gösterdi. Sanayideki düzelme beklentisi ile işsizliğin artışı iki çelişkili ifadedir. AKP’nin ekonomi politikası işsizliği ortadan kaldırmaya yönelik bir politika olmamış, büyüme devam ederken bile işsizlik artmıştır. İşsizlik yüzde 13.1’e çıkmıştır. Ama köylerin dışında işsizlik oranı çok daha fazladır. Gençlerin yüzde 24.4’ün işsiz olduğunu görüyoruz. Kentleşme artıyor, şehirleşme artıyor. Toplumun belli oranlarında değişme yok. Ama Türkiye’de çalışmak isteyen insan sayısı azalıyor. İşgücü arzı Kasım ayında 308 bin kişi azalmış. 308 bin kişi işe talip olmamış. Bu insanlar neden çalışmaktan vazgeçtiler. Ben çalışmayacağım demiş 308 bin kişi. Sonra ne olmuş 233 bin kişi işini kaybetmiş. İşsizlik Türkiye’nin en temel konusudur. Çünkü kalkınma insan içindir.CHP olarak işsizliğe yönelik çok ciddi çalışmalarımız var. AKP döneminde yüzde 50 oranında bir artış gösterdi.

TARIMA HARCANACAK PARA EN HELAL PARADIR

Bunun altında tarımın çökertilmesi yatıyor. AKP döneminde 2.5 milyona yakın insan topraktan kopartılmıştır.

Tarım bir ekonomide işsizliği emen bir sünger gibidir. Tarımda kalkınma yapmaz onu desteklemezseniz tarımı çökertirsiniz.Çare tarıma sahip çıkmaktır. Tarımı desteklemektir. Tarıma harcanacak para en helal paradır.Tabi hayvancılığa da sahip çıkmak gerekir. Bakın et fiyatlarına ne oldu? Şimdi ne diyorlar “Et ithal edelim” böyle geçici bir çözüm olabilir mi?Yapılabilecek o kadar çok şey var ki.Tarım ABD’de de, Avrupa’da da, Japonya’da da önemli. Türkiye derhal tarıma sahip çıkmalıdır.

SANAYİLEŞME UNUTULDU

Sanayileşme politikası bir an önce değişmelidir. Ekonomi politikası işsizliğe çözüm bulmak üzerine uygulanmalıdır. Türkiye sanayileşmeyi desteklemek zorundadır.

Sanayileşme unutuldu. Varsa yoksa finans Ali’nin külahı Veli’ye Veli’nin külahı Ali’ye.

Türkiye tarımına ve sanayisine sahip çıkarak kalkınacaktır.

Bizim geçmişimizi de budur. Atatürk, İnönü böyle yola çıktılar.

Bunu Atatürk, İnönü götürdü, ondan sonra Helen, Bayar Menderes götürdü, Demirel Ecevit götürdü. Bunlar bıraktı.

GAP bitirilecek. İşsizlikle mücadele için ilk işlerden biri GAP’a el atmaktır. Bunlar GAP’ı yavaşlattılar ve kaderine terk ettiler. Biz GAP’ı hızlandırmayacağız, GAP’ı bitireceğiz.

Türkiye’deki eğitimi politikasında mesleki ve teknik eğitimin niteliğini arttırarak devam edeceğiz. Eğitim politikası masa başı eğitimden kurtarılmalıdır. Türkiye’de milyonlarca insan üniversite kapısında sınava giriyor. Birkaç yüz bin öğrenci doğru dürüst üniversitede okuyor geri kalan elinde diploma işsiz kalıyor. Bir CHP iktidarında üniversite giriş sınavını kaldıracağız. Bu sistem yanlıştır. Mesleki eğitimi özendireceğiz. 

KAMU YATIRIMINA İHTİYAÇ VAR

Kamu yatırımlarını çökertirsen işsizlik patlar. Bunu da iftihar der gibi söylüyorlar. Türkiye’de daha çok kamu yatırımına ihtiyaç var.Doğuda ve güneydoğuda zarar etse de o fabrikayı çalıştıracaksın. Sen o fabrikayı zarar ediyor diye kapatıyorum oradaki sosyal zararı nasıl karşılayacaksın peki? Onları kapatarak sen hiçbir şeye hizmet etmiyorsun."

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?