Baykal'ın istifasına ilk tepkiler

Baykal'ın istifa etmesi siyaset ve medya çevrelerinde de büyük bir şok olarak karşılandı.

Baykal'ın istifasına ilk tepkiler

Cumhuriyet Halk Partisi bugün Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifası ile sarısıldı. Gündeme bomba gibi düşen istifa açıklamasının ardından siyasiler ve gazeteciler istifayı yorumladılar.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan: "
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan,''Baykal'ın kendi kararı; saygı göstermek gerekiyor''dedi. Çağlayan, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa kararını değerlendirmesi yönündeki sorusu üzerine, ''Daha uçaktan yeni indim, şimdi öğrendim. Baykal'ın kendi kararı, saygı göstermek gerekiyor'' karşılığını verdi.

CHP sözcüsü Mustafa Özyürek:
"Biraz önce Genel Başkanımızı uğurladık. Bu karar bizim için sürpriz oldu. Kendisi istifa kararı aldığını söyledi. Hepimizde bir şok etkisi yaptı beklemediğimiz yaptı. Çirkin bir komploya hem Genel Başkanımız hem de CHP kurban edilmeye çalışılıyordu. Genel Başkanınız az önce anlattığı gerekçelerle istifa etti. Bu bizim için zor birim durum çünkü CHP ile Deniz Baykal özdeşleşmiştir. Kendisinin de ifade ettiği gibi kendisi ile ilgili kararı aldığı, bundan sonraki kararın CHP’ye ait olduğunu söyledi. CHP’nin mücadelesi sıradan bir partinin mücadelesi değildir. Demokrasiyi yaşatma, Atatürk ilkelerini Türkiye’de hakim kılma mücadelesidir. Partimiz enn ufak bir yara almadan devam edecektir. Genel Başkanımız Deniz Baykal da her türlü yardımı yapacağını söylemiştir. Amacımız, Sayın Genel Başkanımızın bu sorumluluğu tekrar üstlenmesidir. Ama kendisi “Ben bu kurultaya katılmayacağım” dedi."

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen: "Örgütümüz daha güçlü bir şekilde mücadelesine devam edecektir. Ancak Baykal da göreve çağrılırsa gelmeme şansı yoktur. Hükümet bu üzerindeki kara lekeyi derhal temizlemek zorundadır"

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin: "
Böylesi kalleşçe bir komplonun içine sokulması sadece Sayın Baykal’a değil CHP’ye ev Türkiye’ye de yapılmıştır.
Daha bir hafta önce Sayın Başbakan elimde daha ne kasetler var dedi. Bir başbakan böyle konuşur mu? 86 yıllık CHP bugünden sonra 81 ildeki CHP’liler günde 5 saat çalışıyorsa 24 saat çalışacaktır. Bu iktidardan kurtulmak için bunu yapacağız. Sayın Genel Başkanımız artık bize ağabeylik, babalık yapacak. İstifa edip gitmekle olmaz. Bütün bunları atlatacağız. Türkiye’nin CHP iktidarına ihtiyacı vardır."

Hikmet Çetin – CHP Eski Genel Başkanı: "Çok üzgünüm. Benim kendisiyle 54 yıllık dostluğum var. Birlikte mücadelemiz oldu. Eşi benim sınıf arkadaşım. Böylesine bir yakınlığım dostluğum var. O bakımdan çok üzgünüm. Bütün gençlik yıllarımda bütün emeğimi CHP’ye verdim. Şu veya bu nedenle ayrılmak zorunda kaldım. Ama Deniz Bey’le dostluğum hiç değişmedi."

DSP Genel Başkanı Masum Türker:
"Bu konuda bir şey söylemek mümkün değil. Baykal’ın kendi kararıdır. Bu konuda yapılan bir şantajı Sayın Baykal’ın siyaset hakkına engel hareketi olarak görüyorum. Olayın içyüzünü bilmiyorum. İstifayı kendisinin baskılara karşı mücadelesini sürdürmek için yaptığı bir davranış olarak görüyorum"

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız:
"BDP Grup Başkanvekili Yıldız, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifasını değerlendirirken, “Umarız, Türk solunun toparlanması açısından yeni bir başlangıca vesile olur” dedi.

Yıldız yaptığı açıklamada, bir siyasi partinin genel başkanının, böyle bir olayın ardından, hiçbir şey olmamış gibi davranamayacağını ifade etti. Yıldız, bu durumda Deniz Baykal'ın, demokratik bir ülkenin siyasetçisi olarak yapması gerekeni yaptığını kaydetti.

BÖYLE İSTİFA GÖRMEDİM
Hüseyin Gülerce (Zaman)

Türk siyasi hayatında hiç hesapta olmayan ani bir gelişme. Cumhuriyet tarihinde istifa eden çok isim olmuştur ama böyle bir istifayı hatırlamıyorum. CHP’nin önümüzdeki dönemde büyük gelişmler yaşayacağı bir dönem. CHP içinde yeni tartışmalar ve hareketlenmeler olacak. 

Benim üzüldüğüm sayın Baykal'ın iktidar partisini hedef göstermesidir. Acaba bu kutuplaşmayı artırır mı? Sayın Baykal iddialarını bir an önce açıklığa kavuşturmalı.

BAŞKA YAPACAĞI BİR ŞEY YOKTU
Hikmet Çetin

Çok üzgünüm. Deniz Baykal benim 54 yıllık arkadaşım. Böyle çirkin bir komplodan sonra onurlu bir karar almıştır. Tabii, Baykal'ın böylesine çirkin, eşi görülmemiş bir komplo karşısında başka da yapacağı bir şey yoktu. 

Ama bu istifa Baykal'ın kenara çekileceği anlamına gelmez. İnandığı politikalar doğrultusunda mücadelesine devam edecektir.

CHP'NİN YÜKSELİŞİ YAVAŞLAYABİLİR
Fikret Bila (Milliyet)

Gerçekten de Deniz Baykal onurlu bir davranış göstererek istifa etti. Şimdi, 'bundan sonra ne olur?' tartışması öne çıkıyor. 

Şimdi Sayın Baykal komploya teslim olmayacağını söyledi ama bu ancak siyesaten etkin olunursa mümkündür. Ancak CHP'de parti başkanlığı çok çabuk değiştirlemez.

81 il başkanının kurultay öncesinde Baykal'ı tekrar başkanlığa davet etmesi mümkündür. Eğer bu olmazsa emanetçi bir başkanla CHP'nin yükseliş trendinin yavaşlayacağı da mümkün.

İsim telafuz etmek doğru olmaz. Sürpriz de olabilir öne çıkan bir isim de olabilir. Seçimlere bir yıl kalmışken bir lider yaratmak için fırsat var mı emin değilim. Bu değişiklik CHP'nin aleyhinde gibi görünmektedir. Ama Baykal'ın dönüş ihtimalini göz ardı etmemek lazım.

Baykal'ın kendi gerekçesinde de açıkladığı gibi bu komplodan sonra göreve devam etmesi yıpratıcı olabilirdi. Geri dönerse ise bu işin peşinde olduğunu gösterir.


Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 15:17
banner53
YORUM EKLE

banner39