Baykal'ın videosunu Webfatihi yüklemiş

Deniz Baykal'ın olduğu iddia edilen kaseti intermete Webfatihi rumuzlu bir kullanıcı yüklemiş.

Baykal'ın videosunu Webfatihi yüklemiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Baykal'ın istifasına yol açan skandal görüntüyü 'metacafe.com'a webfatihi' rumuzlu kişinin koyduğu belirlendi. Bilişim polisi bütün ilişkilerine ulaştığı gizemli kullanıcıyı yakalamak için düğmeye bastı.

Sabah'ın haberine göre, Türkiye siyasetini sarsan "görüntü skandalı"nda yollar, "webfatihi"ne çıktı. Görüntüleri "metacafe.com" sitesine koyduğu saptanan "webfatihi" rumuzlu kişiye ilişkin tüm bağlantıları saptayan bilişim polisi, uluslararası işbirliği de yaparak bu esrarengiz ismi yakalamak için düğmeye bastı.

baykal-video.jpg

Olay, Deniz Baykal ve Nesrin Baytok'a ait olduğu belirtilen görüntülerin 6 Mayıs'ta saat 01.57'de "habervaktim.com"de yer almasıyla patlak verdi.

Haberi fark eden Hürriyet, internet sitesine kınayan bir açıklama koydu. Ancak Hürriyet, yayılış hızından kaygılanarak haberi siteden çıkardı. Ardından da "habervaktim", "121001" kod numaralı "Deniz Baykal'ın seks kaçamağı-İZLEYİN" başlığıyla sunduğu haberi siteden kaldırdı. Habervaktim, görüntülere ilişkin de "metacafe'den alıntı" açıklamasını yaptı. Bu aşamadan sonra devreye giren bilişim uzmanları, videoyu "metacafe"ye ekleyen kişinin "webfatihi" rumuzlu kullanıcı olduğunu saptadı.
"Webfatihi"nin, Kanada'dan yayın yapan "metacafe"de olay günü kullanıcı hesabı oluşturduğu ve hemen ardından görüntüyü eklediği belirlendi.

Veriler ışığında harekete geçen bilişim polisi, "webfatihi"nin peşine düştü. Gizemli kullanıcının tüm ilişkilerine ulaşan polisin kişiyi yakalaması an meselesi.
Amerika'da olabilir

 Türk emniyeti, "webfatihi" operasyonu kapsamında Türkiye sınırları içinde çalışmalarını sürdürürken, "gizemli kullanıcının ABD'de de olabileceği"ne ilişkin verileri de değerlendirdi. Bu kapsamda FBI ile bağlantıya geçildi.

BİR DE YORUM SAYFASI EKLEMİŞLER

"Webfatihi"nin eklediği video içinbir de yorum sayfası açtığı görüldü. Burada "pinehearst" rumuzlu kişinin yaptığı yorum dikkat çekti. "Pinehearst"in, "Az çok video manipülasyonundan anlayan her insanın fark edebileceği üzere ilgili görüntü kasten eskitilmiş. Biraz çaba ile kullanılan filtrelerin dahi bulunabileceği kanaatindeyim" yorumuna karşı, "webfatihi"nin "Belki de olabilir, ama habervaktim.com kaynaklı" cevabı ise en önemli noktayı oluşturdu.

"Webfatihi"nin "metacafe" profiline,"habervaktim's channel" ismini vermesi de dikkat çeken bir başka nokta oldu. "Metacafe"ye video göndermek için üye olmak şart. Kişisel bilgiler isteyen sitede, e-mail adresine gönderilen link açılarak aktif üye haline geliniyor. '


 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 14:48
banner53
YORUM EKLE

banner39