banner15

Bayram hoca dualarla uğurlandı

Fatih'te dün öldürülen Bayram Ali Öztürk hoca, Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Bayram hoca dualarla uğurlandı

Fatih'te dün öldürülen emekli imam Bayram Ali Öztürk, Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde konuşan, kamuoyunda ''Mahmut Hoca'' olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu'nun amcaoğlu Abdullah Ustaosmanoğlu, Bayram Ali Öztürk'ün, son sohbetindeki sözlerine değinerek, ''Bayram hoca, (Şehit olmak yürek ister, heyecan ister. Şahsiyet ve kişilik ister) derken şehit oldu.

Hep beraber bir şehidin cenazesindeyiz'' dedi. Bu sırada, tekbir getirmek isteyen cemaatteki bazı kişiler, görevlilerce uyarılarak susturuldu. Ustaosmanoğlu, önümüzdeki hafta Berat Kandili'nin idrak edileceğini hatırlatarak, ''Beratıyla birlikte gidiyor. Ne olur şu güzel milletimizi sevelim. Allah cümlemizi, vatanını seven, milletini seven, dinini seven kullardan olmayı nasip eylesin'' diye konuştu.

Abdullah Ustaosmanoğlu, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun sağlığının müsait olmaması nedeniyle cenazeye katılamadığını da belirterek, cemaatten Öztürk için helallik istedi. Cenaze namazının ardından tabutunun üzerinde sarık olduğu gözlenen Öztürk'ün cenazesi, omuzlara alınarak cami avlusundan çıkartıldı.

Tabutun cenaze arabasına konulması sırasında kollarında kırmızı bez bağlı bir grup, aracın etrafında önlem aldı. Cenazenin camiden çıkarılmasının ardından cemaat ve yol üzerindeki vatandaşlar, izdiham olmaması için bir süre bekletildi. Bayram Ali Öztürk'ün cenazesi, daha sonra Edirnekapı'daki Sakızağacı Mezarlığı'na defnedildi. Törene, Bayram Ali Öztürk'ün oğlu Mahmut Öztürk ile yakınları, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, bazı ilçe belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu kalabalık bir topluluk katıldı.

CENAZEDEN NOTLAR

Cenaze töreni sırasında yapılan anonslarda, cemaatten, emniyet mensuplarına ve basına nazik davranılması, basına gelişigüzel ve herkes tarafından demeç verilmemesi, hiçbir basın mensubuna görevinden dolayı tepki gösterilmemesi, laf atılmaması, cenaze töreninin dualarla sıkıntısız bir şekilde gerçekleştirilmeye gayret edilmesi uyarılarında bulunuldu. Basın mensuplarının da sadece tabutun yakınında bulunan yetkililerden bilgi alması istendi. Törene katılanlar ayrıca, yankesicilere karşı da uyarıldı. Fatih Camii çevresinde polisin geniş güvenlik önlemi aldığı cenaze töreninde, ayrıca üst düzey emniyet yetkilileri de koordinasyonu sağladı. Polisin oluşturduğu güvenlik barikatlarından bazılarında girişlere, arama yapılmasının ardından izin verildi.

ÖLÜM NEDENİ ''BEDEN TRAVMASI''

Adli Tıp Kurumu yetkilileri, otopsi sonucuna göre Mustafa Erdal'ın, ''beden travması''ndan öldüğünün belirlendiğini bildirdi. Fatih Cumhuriyet Başsavcılığınca da Öztürk'ün öldürülmesi ve Mustafa Erdal'ın ölümü olayıyla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

---------------------------------

Bayram Ali Öztürk kimdir?

Fatih'te İslamiağa Camii'nni emekli imamı Bayram Ali Öztürk, 1952'de Trabzon'nun Of İlçesi'nde doğdu. Çocukluğu Adapazarı'nda geçen Öztürk, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Farsça, Arapça, Osmanlıca, İngilizce ve Fransızca bilen Bayram Hoca, hukuk eğitimi de aldı. Büyük İslam alimlerinden İmam Rabbani'nin mektuplarından oluşan 'Mektubat-ı Rabbani' kitabını ezbere bilen ve her pazar sabahı İsmailağa Camii'nde sohbet veren Bayram Ali Öztürk'ün bir oğlu, iki de kızı bulunuyor. Tarih üzerine 20 bin cilt kitap okuyan Öztürk, Lalegül FM adlı radyoda, haftada bir gün sohbet veriyordu. Lalegül Fm'de öldüğü günden beri Hocanın Çanakkele şehitleriyle ilgili verdiği sohbet yayınlanıyor. 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 00:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48