banner39

BBC'den büyük para çıkışı uyarısı

Ak Parti'ye açılan kapatma davasının kabul edilmesi yabancı yatırımcıların kaçışını hızlandıracağı öne sürüldü.

Arşiv 31.03.2008, 16:24 31.03.2008, 16:59
BBC'den büyük para çıkışı uyarısı

Anayasa Mahkemesi'nin, AKP'nin kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sunulan iddianamenin kabulüne karar vermesi dünya gündeminde de flaş haber oldu.

Anayasa Mahkemesi'nin AKP'yi kapatma davasını kabul etmesi, yurt dışında hemen yankılandı. Anayasa Mahkemesi kararı öncesinde zaten 'tetikte' bulunan ve ön haberler geçen Amerikan Associated Press (AP) ve İngiliz Reuters haber ajansları, kararın açıklanması üzerine hemen son dakika haberleri yayınlamaya başladı.

AP, Türkiye'nin en yüksek mahkemesi, iktidar partisine karşı açılan kapatma davasını kabul ettiğini belirterek, İslam'ın toplumdaki rolü üzerinde bölünen Türkiye'nin, buı davayla birlikte aylar sürecek siyasi bir belirsizliğe sürüklenebileceğini yazdı.

BELİRSİZLİK DÖNEMİ

Gün içinde, iddianame ve dava dava sürecinin gelişimine ilişkin dosyalar da yayımlayan Reuters ajansı ise, kararı açıkladığı haberinde, 'İddianame Türkiye'yi bölmüş, piyasaları olumsuz etkilemiş ve Ankara'nın da girmek istediği Avrupa Birliği'nden tepki görmüştü' dedi.

Ajans, Anayasa Mahkemesi yargıçlarının nadir görülen bir şekilde iddianameyi oy çokluğu ile kabul ettiğine de dikkat çekti. Ajans, yüzde 47 oyla iktidara gelen AKP'nin, 'İslamcı gündemimiz yok. Bu davanın gerekçesi siyasidir' diyerek kendini savunduğunu hatırlattı.

Reuters, kapatma davasının Türkiye'deki laik seçkinlerle AK Parti arasındaki uzun süren mücadelenin son aşaması olduğunu belirterek, davayla ilgili sürecin Türkiye'yi uzun süre meşlgul edeceğini kaydetti.

BBC: YABANCI SERMAYE ÇIKIŞINI TETİKLEYECEK

İngiliz yayın kurumu BBC, Anayasa Mahkemesi'nin kapatma davasını kabul ettiğini belirterek, AKP'nin seçimlerde yüzde 47 oy aldığını anımsattı. BBC, "Dava, Türkiye'nin laik sistemi ile dindar Müslümanların partisi AK Partisi arasındaki muharebeyi yeniden canlandırıyor" yorumunu yaptı.

İddianamede hükümetin İslamcı gündeminin olduğu öne sürüldüğünü kaydeden BBC, iddianamenin odaklandığı başlıca konu olan türban reformunun Türkiye'de sıcak tartışmalara neden olduğunu kaydetti.

BBC, Anayasa Mahkemesinin şimdi iddianamedeki suçlamaları inceleyeceğini belirtirken de sürecin aylarca devam edebileceğini söyledi.

Sürecin, "Türkiye'de siyasi gündemi felce uğratacağını ve büyük bir ihtimalle yabancı sermayenin çıkışını tetikleyeceği"ni öne süren BBC, "AB, dava ile ilgili kaygılarını dile getirdi ve bunun Türkiye'nin üyelik hedefini tehlikeye atabileceğini söyledi" dedi.

Kaynak: ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?