banner39

BBP: Bedelli askerlik gündemden çekilmeli

BDP Genel Sekreteri Destici, bedelli askerlik konusunun eşitsizlik yaratacağını savundu.

Arşiv 23.04.2010, 16:44 23.04.2010, 16:44
BBP: Bedelli askerlik gündemden çekilmeli


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BBP Genel Sekreteri Mustafa Destici, ''Hükümet, bedelli askerlik konusunu bir an önce gündemden geri çekmelidir'' dedi.

Destici, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde yeniden gündeme gelen bedelli askerlik konusunda vatandaşlar arasında ayrımcılık oluşabileceği endişesiyle olumsuz düşündüklerini belirtti.

Böyle bir uygulamanın yasalaşması halinde vatandaşlar arasında zenginlerin kollandığı gibi yanlış bir algı oluşacağına dikkati çeken Destici, askerlik vazifesinin yasal olarak zorunlu olmakla birlikte, Türk milleti arasındaki genel kanıya göre en büyük vatani görev olduğunu vurguladı.

Destici, ''Geleneksel anlayışımıza göre vatandaşlarımız arasında ayrım yapılmayan iki yer vardır, bunlar kışla ile camidir. Bazı olumsuz uygulamalar yaşansa da bu durum bizim tarihi ve sosyal bir gerçeğimizdir'' dedi.

Bedelli askerlik uygulamasının Türkiye'nin tarihi ve kültürel dokusuyla uyuşmayan bir olay olduğunu vurgulayan Destici, şöyle devam etti:

''Milletimizin kutsadığı, çocuklarının eline kına yakarak şehit olması için gönderdiği bu vatani göreve maddi bir değer biçmek şanlı tarihimizden gelen kültürel ve inanç birikimimizle çelişmek anlamına gelmektedir. Hükümet böyle düşünmüyor olsa bile tarihi, kültürel ve inanç ikliminde oluşmuş bu geleneksel gerçekleri ve moral değerleri düşünerek bedelli askerlik konusunu bir an önce gündemden geri çekmelidir.''

Çok olağanüstü haller dışında böyle bir uygulamaya ihtiyaç olmadığını ifade eden Destici, ''Hükümetin, bir yandan ekonomi konusunda pembe tablolar çizerken diğer yandan bedelli askerlik konusunu ekonomiye katkı olarak değerlendirmesi ve bu konuya olumlu yaklaşması, kendi kendini inkar etmesi anlamına gelmektedir. Demek ki hükümet övünçle anlattığı ekonomik gelişme ve iyileşme konusunda doğruyu söylemiyor'' dedi.

Destici, BBP olarak askerlik süresinin eğitim ve sosyal konum gözetilerek makul bir şekilde kısaltılması gibi bir uygulamayı destekleyeceklerini fakat bedelli askerlik konusuna adaletsizlik doğuracağı için olumlu yaklaşmalarının mümkün olmadığını kaydetti.


 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?