banner39

BBP ve DSP Genel Başkanlarını seçti

Bugün Ankara'da gerçekleşen DSP ve BBP Olağan Genel Kongrelerinde, Yazıcıoğlu ile Sezer, Parti Genel Başkanlığına seçildiler

Arşiv 19.08.2007, 20:31 20.08.2007, 09:48
BBP ve DSP Genel Başkanlarını seçti


BBP Sivas Milletvekili ve Genel Başkan adayı Muhsin Yazıcıoğlu, ''Cumhurbaşkanlığı seçiminde oylamaya gireceğim. Birinci turda seçilmesini sağlamak adına Abdullah Gül'e oy vereceğim'' dedi.

Yazıcıoğlu, BBP'nin Sürmeli Otel'de gerçekleştirilen 3. Olağanüstü Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı adayı, Kayseri Milletvekili Abdullah Gül'ün yeterliliğe sahipse bir an evvel cumhurbaşkanı olmasından yana olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bir an önce cumhurbaşkanını seçmesi gerektiğini belirten Yazıcıoğlu, ''Hatta mümkünse birinci turda seçilsin. İşi geciktirmek, ayak diretmek bize uygun bir davranış değil. Cumhurbaşkanının üçüncü turda mutlaka seçileceği bilinirken bunu geciktirmenin anlamı yok'' dedi.

Anayasa'ya göre, milletvekillerinin oylarının rengini açıklamasının doğru olmadığını belirten Yazıcıoğlu, ''Ama biz bir siyasi partiyiz. CHP, TBMM'yi yine boykot edeceğini söyledi. 'Benim istediğim ölçülerde bir cumhurbaşkanı olacak' diyor. Böyle olmaz'' diye konuştu.

YAZICIOĞLU YENİDEN GENEL BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ

BBP'in Sürmeli Oteli'nde yapılan 3. Olağanüstü Kurultayı'nda seçimler yapıldı.

Muhsin Yazıcıoğlu, genel başkanlık için tek aday olarak katıldığı seçimde, oy kullanan 627 delegenin 626'sının oyunu aldı. Oylamada, bir oy da geçersiz sayıldı.

Kurultayda, Merkez Karar Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyeleri de belirlendi.

DSP GENELBAŞKANLIĞINA YENİDEN SEZER

DSP’nin, Atatürk Spor Salonu’nda yapılan 7. olağan kurultayında seçimler sonuçlandı. Seçimlerde genel başkanlığa, Zeki Sezer ile DSP İstanbul Bahçelievler İlçe Örgütü Üyesi Metin Baş aday oldu.

1141 delegeden 897’sinin oy kullandığı seçimde 33 oy geçersiz sayıldı.
854 oy alan Zeki Sezer, yeniden genel başkanlığa seçildi. Diğer aday
Metin Baş ise 10 oy aldı.

GENEL BAŞKAN ZEKİ SEZER'İN ÖZGEÇMİŞİ

DSP 7. Olağan Büyük Kurultayı'nda genel başkanlığa yeniden seçilen Zeki Sezer, 25 Temmuz 2004'teki 6. olağan kurultayda genel başkan olmuştu.
DSP Genel Başkanı Sezer'in özgeçmişi şöyle:

Zeki Sezer, 1957 yılında Eskişehir'de doğdu. M. Rüştü Uzel Kimya Teknik Lisesi ve Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü'nden mezun olan Sezer, askerliğini 4 aylık kısa dönem olarak 1983 yılında Antalya'da yaptı.

Zeki Sezer, lise ve üniversite yıllarında çeşitli kulüplerde voleybol oynadı. Başta resim olmak üzere güzel sanatlara özel ilgisi olan Sezer, iş yaşamına, 1975'te kamuda kimya teknisyeni olarak başladı ve kimya mühendisi olarak sürdürdü. Daha sonra aynı konuda özel sektörde görev yapan Sezer, 1988'den itibaren DSP'de görev aldı.

Çankaya ilçe yöneticisi, Ankara il başkanvekilliği yapan Sezer, 1991'de parti meclisi üyesi oldu. Parti meclisi üyeliğini aralıksız bugüne dek sürdüren Sezer, iki dönem genel sekreterlik de yaptı. Sezer, 2001 yılından itibaren DSP Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü.

1999 genel seçimlerinde Ankara Milletvekili seçilen Sezer, 57. hükümette Devlet Bakanı olarak görev aldı.
Zeki Sezer, evli ve 2 çocuk babası.

Kaynak: Dünya Bülteni / Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?