banner39

BDP: Açılıma karşıyız, Barzani ile ayrı görüşteyiz

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Lideriyle görüşen BDP Genel Başkanı, Barzani'yle açılım konusunda ayrı düşündüklerini açıkladılar.

Arşiv 04.06.2010, 17:50 04.06.2010, 17:50
BDP: Açılıma karşıyız, Barzani ile ayrı görüşteyiz

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkanvekili Bengi Yıldız ve eski Genel Başkan Ahmet Türk'ten oluşan BDP heyetiyle biraraya geldi. 

Görüşmenin yapıldığı Swiss Otel'den ayrılırken basına açıklama yapan BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Hoşgeldin" ziyaretinde bulundukları Barzani'nin Türkiye'ye gelmesini önemsediklerini ve bundan memnuniyet duyduklarını söyledi. 

Demirtaş, hem Türkiye'nin komşularıyla barışçıl ilişkiler geliştirmesinden hem de Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimle diplomatik, ekonomik, kültürel, sosyal ilişkilerin geliştirilmesinden memnuniyet duyduklarını Barzani'ye ifade ettiklerini kaydetti. 
Barzani'nin kendilerine, Türkiye ziyaretinin önemli olduğunu, bu ziyaret vesilesiyle Türkiye ile yürütecekleri ilişkilerin daha sağlıklı çerçevede yürüyeceğine inandığını söylediğini belirten Demirtaş, kendilerinin de BDP olarak, Türkiye'nin komşularıyla ve Irak'ın kuzeyindeki yönetimle yürüteceği ilişkilerin tümüyle bölgede barışın gelişmesine katkı sağlayacağını düşündüklerini ifade etti.

Türkiye'nin dış politikasının bu çerçeveye oturması gerekti ğini vurgulayan Demirtaş, BDP olarak, "Türkiye'nin içinde bulunduğu koşulların çok da iç açıcı olmadığının farkında olduklarını" söyledi. 

"Biz burada, ülkemizin her bir köşesine barışın yayılması, kardeşliğin yayılması, bu duyguların gelişmesi için çaba sarf ediyoruz" diye konuşan Demirtaş, BDP olarak Türkiye'de barışın, demokrasinin özgürlüğün gelişmesi için çaba harcayacaklarını kaydetti. 

Bir gazetecinin Barzani'nin dünkü açıklamalarında Türkiye'deki demokratik açılım sürecine destek verdiğini, BDP'nin ise bu süreci eleştirdiğini hatırlatarak, görüşmede bu konunun gündeme gelip gelmediğini sorması üzerine Demirtaş, "Barzani'nin bu konudaki düşünceleri şüphesiz ki kendi düşünceleridir. Partimiz bu konudaki yaklaşımının arkasındadır. Biz açılım sürecinin demokratikleşmeyi, köklü bir reformu ifade etmediğini söylüyoruz. Halen o noktadayız" karşılığını verdi. 

Dışişleri Bakanlığında dün yapılan toplantı salonunda Irak bayrağının bulunmamasını da değerlendiren Demirtaş, "Bilinçli bir seçim miydi bilemiyoruz. Sayın Bakan öyle olmadığını ifade etti. Bu tür şeylere dikkat edilmesi gerekir" diye konuştu. 

Demirtaş, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken Hasan Arslan ismindeki bir vatandaş, "Bitirin artık şu harbi yavrum, bitirin artık" diye bağırdı.

BDP Genel Başkanı Demirtaş da "İnşallah hep birlikte bitireceğiz, hep birlikte çaba sarfedeceğiz" dedi.

Ahmet Türk ise "Biz sizden daha fazla istiyoruz" diye konuştu.

Vatandaş "Yeter artık yeter. Allah aşkına durdurun bu harbi" diye ağlarken, Demirtaş ve Ahmet Türk otelden ayrıldı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?