banner39

BDP mitingine izin çıkmadı

İzmir Valiliği, BDP'nin 29 Mayıs'ta düzenlemek istediği mitinge izin vermedi.

Arşiv 25.05.2010, 23:35 25.05.2010, 23:35
BDP mitingine izin çıkmadı


İzmir'de, BDP'nin 29 Mayısta Gündoğdu Meydanı'nda düzenlemek istediği yürüyüş ve açık hava toplantısına Valilikten izin çıkmadı.

İzmir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, BDP İl Başkan Yardımcısı Ali Çalışkan başkanlığındaki 9 kişilik düzenleme kurulunun, 29 Mayıs 2010 Cumartesi günü yürüyüş yapma ve Gündoğdu Meydanı'nda açık hava toplantısı düzenleme yönündeki taleplerinin incelendiği bildirildi.

 

Açıklamada, talebin, Anayasa'nın 34. maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11. maddesi, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. maddesi ve yönetmeliğinin 23. maddesi, İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddeleri gereğince değerlendirilerek ''uygun görülmediği'' belirtildi.

 

Toplantı ve yürüyüş alanında, alışveriş bölgesi olduğu, şehrin trafik yükünü taşıyan ana arterlerin bulunduğu ve Açık Öğretim sınavlarının yapılacağı çok sayıda okulun yer aldığı da göz önünde bulundurulduğu kaydedilen açıklamada, toplantının Buca ilçesi Akıncılar Spor Sahası'nda düzenlenmesi halinde uygun görüleceği bildirilerek şu ifadelere yer verildi:

 

''Yapılması uygun görülmeyen gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantısı için Cumhuriyet Meydanı'nda, Gündoğdu Meydanı'nda ve Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü önünde toplanmalara kesinlikle müsaade edilmeyeceği, toplanılması halinde güvenlik kuvvetleri tarafından kanunlarca verilmiş olan yetki çerçevesinde kararlılıkla gerekli yasal müdahale ve işlemlerin yapılacağı, vatandaşlarımızın provokatif grupların telkinlerine itibar etmemeleri, izinsiz olan toplantıya gelmemeleri hususu vatandaşlarımıza ve kamuoyuna duyurulur.''

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?