banner39

BDP, Pentagon yetkililerine PKK brifingi verdi!

BDP heyetinin başında giden ABD'ye giden Emine Ayna'nın, Pentagon yetkililerine bilgi verdiği ortaya çıktı.

Arşiv 25.05.2010, 11:51 25.05.2010, 13:16
BDP, Pentagon yetkililerine PKK brifingi verdi!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD’ye giden BDP heyetinde yer alan Emine Ayna, Pentagon’da PKK ve Kürt sorununu anlattıklarını söyledi.
 

Taraf'ın haberine göre ABD Dışişleri ve Pentagon’u Kürt sorunuyla ilgili bilgilendirdiklerini anlatan Ayna, ABD’nin Kürt sorunuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi. Ayna, Pentagon yetkililerine PKK’yı yaratan nedenleri anlattıklarını iddia etti.

Kısa bir süre önce BDP’nin Washington Bürosu’nun açılışına katılmak üzere ABD’ye giden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Emine Ayna ve kapatılan DTP’nin siyasi yasaklı lideri Ahmet Türk ABD’de yaklaşık 10 gün süren bir dizi temasta bulundu. ABD gezisi hakkında Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan Ayna, Taraf‘ın konuyla ilgili sorusu üzerine Washington’da Pentagon yetkilileriyle görüştüklerini doğruladı.

 Ayna, ABD'de bilgi vermesi hakkındaşöyle konuştu: “ABD’li yetkililere Kürt sorununu asıl sahiplerinden dinlemeleri gerektiğini anlattık. Hiç bilgi sahibi değiller. Türkiye’deki Kürtleri bilmiyorlar. Irak’taki Kürtleri biliyorlar. Görüşmelerde Kürt meselesi ve PKK’yı yaratan nedenleri dile getirdik. Eğer ABD Türkiye’ye bu kadar müdahil oluyorsa, Türkiye’deki Kürtleri de, Kütlerin taleplerini de görmek zorunda. Madem Kürt sorunu, anayasa değişikliği gibi bizim için yaşamsal olan konular için hükümet ABD’ye gidiyor, orayla anlaşıyor. Biz de ‘o zaman derdimizi hükümete değil ABD’ye anlatalım’ diyerek, ABD’de temsilcilik açtık. ABD’nin Kürt sorununu bir de bizden dinlemesi gerektiğini düşündük. Amerika’nın Türkiye üzerinde çok büyük bir rolü ve etkisi var. Bu etkisini Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt sorunun barışçıl ve demokratik çözümü konusunda gösterebilir. Şundan çok eminiz, Amerika Türkiye’yi askeri operasyonları yapmaması konusunda ikna edebilir.”
 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?