banner39

BDP: Şiddetin altında silah baronları var

BDP Eşbaşkanı, Güneydoğu'da yaşanan çatışmaların arkasında silah baronlarının olduğunu söyledi.

Arşiv 22.06.2010, 15:30 22.06.2010, 16:32
BDP: Şiddetin altında silah baronları var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak, süren çatışmalarla ülkenin kaynaklarının heba edildiğini söyledi.

TBMM'de, partisinin grup konuşmasını yapan Kışanak, Doğu ve Güneydoğu'da süren şiddetin altında silah baronları olduğunu ileri sürdü. Kışanak, Türkiye'nin bu konuda başka ülkelerdeki güçlerle işbirliği yaptığını iddia etti.

Kışanak, "Yurtdışındaki güçlerle işbirliği yapan Türkiye'dir. Türkiye ben kendi yurttaşlarımla savaşmayacağım demeli. Sayın Başbakan'a soruyorum. Silah tüccarları kasalarını kimin paraları ile dolduruyorsunuz? Siz silah için bu ülkenin kaynaklarını heba etmiyor musunuz? AKP 8 yıllık iktidarı boyunca ne kadar para silah tüccarlarının cebine girdi. Neden siz Kürt sorununu kendi yurttaşlarınızla barışarak çözmüyorsunuz? Sık sık kökünü kazımak gibi söylemler dillerden düşmez oldu." dedi.

Kışanak, Kemal Kılıçdaroğlu'nun terör sorununun çözümü için "Kan kanla temizlenmez. Bu işin sosyolojik, psikolojik ve ekonomik faktörleri de hesaba katmak lazım" yönündeki sözlerini önemsediklerini söyledi. CHP'den bu konuda samimiyet beklediklerini ifade eden Gülten Kışanak, şöyle konuştu:

"Biz Kemal Kılıçdaroğlu'nun kan kanla temizlenmez sözlerine değer veriyoruz. Kılıçdaroğlu'nu partisinin bu konuda temel ilkesi olmasına çağırıyoruz. Bu görüşü öylesine söylenmiş bir söz olarak görmesini istemiyoruz."


 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?