BDP Yüksekova'da canlı kalkan eylemi düzenledi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından organize edilen operasyonlara karşı canlı kalkan eylemi Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde gerçekleştirildi.

BDP Yüksekova'da canlı kalkan eylemi düzenledi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde BDP tarafından düzenlenen yürüyüş BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katılımı ile ilçe merkezinde parti önünde başladı. Kalabalık topluluk Yüksekova - Şemdinli yolu üzerinde bulunan havaalanı mevkiine kadar 5 kilometre yürüdü. Yürüyüş sırasında  PKK lehine slogan atılırken, Kürtçe marşlar da söylendi. Yürüyüş sırasında polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Eyleme katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, operasyonların durdurulmasını istedi. Demirtaş, "Hükümete sesleniyorum. Kandile savaş uçaklarını gönderme. Özel kuvvetlerini gönderme. Barış heyetlerini gönder. BDP olarak böylesi tarihi bir dönemde diyalog ve müzakerelerin önünü açmak için Kandile gitmeye hazırız" dedi.Canlı kalkan eylemi için BDP'liler Eski Cezaevi kavşağında toplandı. Aralarında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, kapatılan DTP'li milletvekili Aysel Tuğluk, BDP'li bölge belediye başkanları ve yaklaşık 25 bin kişi katıldı. Sık sık PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atan grup ellerinde "Savaşa giden yolları kapatın, barışa giden yolları açan", Ne gerilla ne de asker cenazeleri gelmesin" ,"Operasyonları durdurun" şeklinde pankartlar ve çatışmalarda ölen PKK'lıların fotoğraflarını taşıdı. Daha sonra 25 bin kişi ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Şemdinli-Yüksekova karayolu üzerindeki Havaalanı bölgesine doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüşün ardından havalanına gelen eylemci grup, sözde demokrasi şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Daha sonra eyleme katılan ve üzerlerinde "Operasyonlar değil diyalog" yazılı yelekler giyen BDP genel Başkanı Demirtaş ile birlikte BDP'li milletvekilleri tanıtıldı. BDP Hakkari İl Başkanı Sıddık Akış'ın yaptığı konuşmanın ardından, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuşma yaptı. Demirtaş, özellikle hükümetin Kürt sorununa yaklaşımını eleştiriken, Başbakan Erdoğan'ın bir an önce operasyonları durdurmasını istedi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2010, 18:16
banner53
YORUM EKLE

banner39