banner15

BDP'de ılımlı yönetim dönemi başlıyor

BDP bugün gerçekleştireceği olağanüstü kongresinde yeni yönetimini belirleyecek.

BDP'de ılımlı yönetim dönemi başlıyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

DTP’nin kapatılmasının ardından, “Türkiye partisi” olma hedefiyle yola çıkan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) bugün gerçekleştireceği olağanüstü kongresinde yeni yönetimini belirleyecek.

BDP yetkili kurulları kongrede Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş’ın genel başkan; Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak’ın da eş başkan olmasını benimsedi.

Kongrenin açılış konuşmasını BDP Genel Başkanı Demir Çelik yapacak. Ardından da eş başkan adayları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak birer konuşma yapacaklar. Kongreye, eylemdeki Tekel işçileri de davet edildi. Bu çerçevede işçileri temsilen bir grup BDP kongresine katılacak. Belirlenen bir isim de kürsüye çıkarak, işçiler adına konuşma yapacak.

Salona, BDP ve Kürt siyasetine yönelik yürütülen operasyonlara tepki göstermek amacıyla tutuklanan belediye başkanlarının kelepçeli fotoğrafları, Dersim isyanına öncülük ettiği nedeniyle idam edilen Seyit Rıza’nın sözleriyle birlikte asılacak.

Kongreye çarşaf liste ile gidilecek. 80 asil 45 yedek olmak üzere 125 Parti Meclisi (PM) üyesi belirlenecek. Yönetim belirleme çalışmalarını tamamlayan Kongre Komisyonu yönetim listesini de oluşturdu. BDP PM’de 19 Ekim günü Mahmur Grubu ile birlikte gelen ve Süleymaniye Üniversitesi’nde “Siyaset Bilimi” okuyan Nizar Buldan’ın ismi de yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 09:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48