banner39

banner35

BDP'den çok sert açıklama

BDP'li Selahaattin Demirtaş, Samsun'da Ahmet Türk'e yapılan saldırıyla ilgili çok sert konuştu.

Arşiv 12.04.2010, 17:34 12.04.2010, 17:36
BDP'den çok sert açıklama

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Samsun'da Ahmet Türk'e yönelik saldırının bilinçli, provokatif bir saldırı olduğunu iddia etti. Demirtaş, Samsun Valisi ve Emniyet Müdürü'nün görevden alınmasını istedi.

Demirtaş, kapatılan eski DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk'ün, Samsun'daki Bulanık olayları davasının görüldüğü adliyenin önünde yumruklu saldırıya uğramasına tepki gösterdi. Demirtaş, Bulanık olaylarıyla ilgili davanın güvenlik gerekçesiyle Samsun'a alındığını, bir grup milletvekili ve Ahmet Türk'ün davayı izlemek için Samsun'a gittiğini kaydetti.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın Samsun'a gitmeden İçişleri Bakanlığı Müsteşarı'nı arayarak gidişle ilgili bilgi verdiğini ve güvenlik tedbirlerinin alınması için gerekli hassasiyetleri gösterilmesini istediğini ifade eden Demirtaş, Türk'e alçakça ve haince bir saldırı gerçekleştiğini savundu. Demirtaş, tedbir alınması için bu kadar uyarılarına rağmen böylesi bir saldırının organize edilebilmesi ve Samsun'da bunun gerçekleşmiş olmasının çok manidar olduğunun altını çizdi.

Demirtay, konuyla ilgili İçişleri Bakanı ile görüştüğünü, Bakan'ın kendisine "saldırının olduğu ilk dakikalarda Samsun Valisi ile görüştüğünü ve valinin de kendisine saldırının bireysel olduğunu" söylediğini belirtti. Samsun Valisi'nin ilk dakikalarda olayın bireysel olduğunu açıklamasını eleştiren Demirtaş, "Bu gayri ciddi yaklaşımı kınadığımı ifade ediyorum. Bu ırkçı saldırıyı açıkça ifade ediyorum. Samsun halkına mal olmayacak bir saldırıdır. Ama provokatif saldırının da bu ülkede nasıl bir gerilime yol açma ihtimalinin olduğunu herkesin iyi hesaplaması ve buna göre tedbir alması gerekirdi." diye konuştu.

Olayla ilgili Samsun Valisi ve Samsun Emniyeti hakkında soruşturma açılmasını isteyen Demirtaş, adliye önünde yeterli tedbiri almayarak, saldırıyı organize ettiren güvenlik güçlerinin açığa alınmasını istedi. Demirtaş, saldırının arkasında kimler ve hangi kesimler olduğunun ortaya çıkarılmasını da istedi.

"OLAY BİREYSEL SALDIRI DİYE GEÇİŞTİRİLMEMELİ"

Olayın bir çocuk oyuncağı olmadığına işaret eden Demirtaş, konunun bireysel bir saldırı diye geçiştirilmemesini istedi. Baykal, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a Van'daki yapılan saldırıyı hatırlatarak, saldırıyla ilgili iki defa Başbakan ve bakanların açıklama yaptığını, olayın 10 gündür gündemde olduğunu vurguladı.

Türk'e yapılan saldırıyı Baykal'a yapılan yumurtalı saldırı kadar ciddiye alınmaması durumunda tavırlarının CHP gibi olmayacağını ifade eden Demirtaş, "Bizim açımızdan yenilir, yutulur bir durum değildir. Bu saldırı Samsun'da bilinçli, provokatif bir saldırı olarak gerçekleşmemişse Sayın Vali bunun bireysel bir saldırı olduğunu birinci dakikada ifade ediyor. Eğer bu saldırıyı Vali organize etmemişse derhal sorumluları açığa çıkarsın. İçişleri bana saldırı bir kişi tarafından gerçekleşmiş diyor, gözaltında iki kişi var şu anda. Bu saldırı ile ne hedeflendi? Türkiye'de ne yapılmak istendi? Bunun açığa çıkarılması lazım." şeklinde konuştu.

Demirtaş, Trabzon-Samsun hattının en son sonuçlarını Hrant Dink katliamında gördüklerini belirterek, "Nasıl bir hat, nasıl bir kirli ilişki var ortaya çıkarılsın istiyoruz." dedi.

Demirtaş, saldırının kabul edilmez olduğuna dikkat çekerek, "Ahmet Türk'e yönelik saldırı elbette hepimize yapılmıştır. Ama sanmayın ki Ahmet Türk'ün burnunun kırılmasıyla mücadelede tek bir adım atılır. Geri dönüp ödediğimiz bedellere bakın. Biz canımızı ortaya koyduk. Bize saldıranlar en az bizim kadar cesur olmak zorundalar." açıklamasında bulundu.

Vali Güzeloğlu: Olayda ihmali bulunanlar hakkında yasal işlem başlatıldı

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk'e Samsun adliyesi önünde yapılan saldırı üzerine soruşturma başlatıldığını söyledi.

Olay üzerine Valilik Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenleyen Güzeloğlu, "Bu olay üzüntü verici ve kabul edilir bir olay değildir. Türk ve diğer milletvekilleri, dünden beri Samsun'da bulunuyordu. Samsun'un son derece sorumlu davrandığını ve hiçbir provokatif oluşumun yaşanmadığını vurgulamak istiyorum. Menfi olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlattık.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile de görüşüp bilgi verdik. Konunun tüm yanıyla soruşturulmasını ve araştırılması talimatını verdi. Valilik olarak alınan tüm önlemlere rağmen meydana gelen bu olayda ihmali görülen kişiler hakkında işlem yapacağız. Şu an soruşturma başlattık ve devam ediyor. İçişleri Bakanlığı, Mülki İdari Müfettişi görevlendirdi. Ayrıca, Cumhuriyet Başsavcılığı da adli takibat ve tahkikata başladı." dedi.

Ayrıca, Güzeloğlu, olaydan sonra bir kişinin daha gözaltına alındığını, Sırrı Sakık'ı telefonla arayıp geçmiş olsun dileklerini ilettiğini kaydetti.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?