banner39

BDP'den sürpriz Ecevit önergesi

BDP, Ecevit'in vefat sürecinin incelenmesi için araştırma açılmasını istedi.

Arşiv 10.06.2010, 09:38 10.06.2010, 09:38
BDP'den sürpriz Ecevit önergesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Önergede “Darbelerle dolu tarih gözönünde bulundurulduğunda, Ecevit hükümetine dönük iddiaların araştırılması demokrasinin gereğidir” denildi. BDP, eski Başbakan Bülent Ecevit’in tedavi süreci ve vefatının ardından kamuoyuna yansıyan “ağır hastalık durumunun, hükümetten uzaklaştırılması için bir takım güç odakları tarafından kullanıldığı, aynı odaklarca hükümete yönelik siyasi bir müdahalenin gerçekleştirildiği yönündeki” iddiaların incelenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Hukuk devleti gereği

BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan imzası ile dün TBMM Başkanlığı’na verilen Araştırma Önergesi’nin gerekçesinde, İkinci Ergenekon davasında mahkeme heyetinin eski Başbakan Ecevit’in hastalığıyla ilgili tüm bilgi ve belgeleri talep etmesinin, o dönemle ilgili karanlıkta kalan bir takım noktaları yeniden gündeme taşıdığı belirtildi. “Türkiye’nin siyasi darbelerle dolu yakın siyasi tarihi göz önünde bulundurulduğunda, Ecevit Hükümeti’ne dönük bu tür iddiaların araştırılıp, aydınlatılması, demokratik hukuk devleti olmanın bir gereğidir” denilen gerekçede Ecevit’in 4 Mayıs 2002’de aniden rahatsızlanmasıyla başlayan süreç hatırlatıldı.

‘Karanlıktaki noktalar’

Önergede “Ecevit’in sağlığıyla ilgili olarak yaşanan gelişmelerin akabinde koalisyon ortağı olan DSP’de peş peşe istifalar meydana gelmiş ve hükümet ortağı parti kendi içinde çözülerek siyasi gücünü yitirmiştir. Bu gelişmelerin ardından Türkiye 3 Kasım 2002’de erken seçime gitmiştir. Aradan geçen 8 yıllık süre zarfında, Ecevit Hükümeti döneminde yaşanan bu gelişmeler bir türlü aydınlatılamamıştır. ABD’nin Irak’a müdahale planlarını yaptığı 2002’de yaşanan bu siyasi çözülme ve sonrasında gelişen siyasi iktidar değişikliğinin bütün yönleriyle araştırılması, karanlıkta kalan noktaların açıklığa kavuşturulması demokratik sistem açısından bir zorunluluk olarak durmaktadır” denildi.
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?