banner39

BDP'li Kaplan: PKK silah bırakmalı

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'ın ardından Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da PKK'ya silah bırakma çağrısı yaptı.

Arşiv 23.06.2010, 17:01 23.06.2010, 18:34
BDP'li Kaplan: PKK silah bırakmalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP'ye grup kurması için destek veren ve nisbeten bağımsız bir görüntü çizen İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'ın ardından BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da PKK'ya silah bırakma çağrısı yaptı. Türklerle ve Kürtlerin kardeş olduğunu vurgulayan Kaplan, "Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonları durdurmalı, PKK'nın da silahları bırakması gerekir" dedi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) Sözcüsü Şanar Yurdatapan ile birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Yurdatapan, TkMM'nin Haziran ayı raporunu sundu.

Hasip Kaplan, toplantıda gazetecilerin PKK tarafından Hakkari'de 11 askerin katledildiği baskına ilişkin sorularını cevapladı. Kaplan, Türklerle ve Kürtlerin kardeş olduğunu ve yüzyıllardır barış içinde bir arada yaşadıklarına dikkat çekti. Hasip Kaplan, terör sorununun tek çözüm yerinin Meclis olduğunu dile getirdi. Kaplan, çatışmaların durması için operasyonların durmasını, PKK'nın elindeki silahları bırakması gerektiğini kaydetti. Kaplan, "Gelin bu sorunu çözelim, Meclis ondan sonra tatil yapsın, gerekirse sabahlayalım; ama yeter ki bu sorunu çözelim." diye konuştu. 

BDP'li milletvekili Uras da bugün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, siyasette "yakında iyi şeyler olacak" sözüyle başlayan sürecin sonuna gelindiğini, "açılımların tatmin edici bir içeriğe ve uygulamaya kavuşmadan tıkandığını" savunmuştu.

Uras, BDP milletvekili olmadan önce "PKK silahlarını toprağa gömmeli" açıklamasında bulunduğu hatırlatılırak, aynı görüşte olup olmadığının sorulması üzerine, "Tabii... Özgürlüğün şarkısı, hiçbir şekilde şiddetin çalgısıyla çalınmaz. Ne inkar ne şiddet politikasıyla bir yere varılamayacağını gördük" demişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?