banner39

BDP'li Uras: PKK silahları gömsün

BDP'li Uras, çatışmaların çözüm yerinin Meclis olduğunu, PKK'nın da ateşkes ilan etmesi gerektiğini belirtti.

Arşiv 23.06.2010, 14:38 23.06.2010, 17:37
BDP'li Uras: PKK silahları gömsün


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, "PKK 'aktif savunma' dediği tarzdan vazgeçmeli, tek yanlı ateş kesmeli. Hükümet açılımların içini doldurmalı. Sorunun kaynağı içeridedir. Çözüm yeri Meclis'tir" dedi.

Uras, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, siyasette "yakında iyi şeyler olacak" sözüyle başlayan sürecin sonuna gelindiğini, "açılımların tatmin edici bir içeriğe ve uygulamaya kavuşmadan tıkandığını" savundu. "Hükümetteki tutarsızlık ve yalpalamaların bu durumu doğurduğunu" öne süren Uras, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise "kanı kanla yıkamak olmaz" sözünün "arkasına sığınmakla yetindiğini" söyledi. Demokratik açılımdan söz edilen dönemde, yaşananların işin ruhuna uygun olmadığını ifade eden Uras, "İçi doldurulmayan her açılım, dönüp çözüm umudunu vurdu. Vesayetçi ve statükocu muhalefetin istediği tam da buydu" dedi.

PKK aktif savunmadan vazgeçmeli

Uras, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Açılıma devam edeceğiz" dediğine işaret ederek, şimdiye kadar yapılanlar sürdürülecekse, değişen bir şeyin olmayacağını belirtti.

"Onlarca genç fidanı toprağa düşürecek çatışma politikalarına yeniden dönüşe katkıda bulunmanın da hiçbir gerekçesi kabul edilemez" diyen Uras, sözlerini şöyle sürdürdü: "İktidar ve sorunun mağdurları isterse bu çıkmazdan dönüş ve demokratik hamlelerin yeniden yaşam bulması mümkündür. Bunun için gecikmeden karşılıklı güven verici adımlar atılmalıdır. PKK 'aktif savunma' dediği tarzdan vazgeçmeli, tek yanlı ateş keserek barış tavrı ve dilinde devam etmelidir. Hükümet açılımların içini doldurmalı, mağdurların taleplerini dikkate almalı ve somut adımlar atmalı. Tutuklanan BDP'liler serbest bırakılmalı. Açılım politikası kapsamında barış için dağdan gelenlerin tutukluluk hallerine son verilmeli. Sorunun kaynağı içeridedir. Çözüm yeri Meclis'tir"

Şiddetin çalgısıyla özgürlük şarkısı çalınmaz


Uras, BDP milletvekili olmadan önce "PKK silahlarını toprağa gömmeli" açıklamasında bulunduğu anımsatılarak, aynı görüşte olup olmadığının sorulması üzerine, "Tabii... Özgürlüğün şarkısı, hiçbir şekilde şiddetin çalgısıyla çalınmaz. Ne inkar ne şiddet politikasıyla bir yere varılamayacağını gördük" dedi.

OHAL geri adım olur


Ufuk Uras, olağanüstü hal uygulaması konusundaki çağrılarının anımsatılması üzerine, "OHAL dönemi politikalarına dönmenin geri adım olduğunu" ifade ederek, idam cezası ve OHAL önerilerini "çaresizlik ifadesi" diye değerlendirdi. Uras, "çözümün siyasi ve sivil çözüm olması gerektiğini" dile getirdi.
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?