banner15

BDP'nin Genel Başkanı Demirtaş oldu

Kapatılan DTP'nin yerine kurulan BDP'nin yeni Genel Başkanı Selahattin Demirtaş oldu.

BDP'nin Genel Başkanı Demirtaş oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Barış ve Demokrasi Partisi'nin I. olağanüstü kongresinde Selahattin Demirtaş partinin genel başkanlığına seçildi.

Genel başkanlığa, parti yönetiminin adayı olarak tek başına yarışan Selahattin Demirtaş seçildi. Fiili eşbaşkanlık görevine ise Gültan Kışanak getirildi. DTP ve BDP'de Diyarbakır milletvekili ve grup başkan vekili olarak görev yapan iki isim, diplomatik yönü güçlü ve diyaloğa açık yapılarıyla tanınıyor.

Kongrede eski BDP Genel Başkanı Demir Çelik, genel başkan seçilen Selahattin Demirtaş ve fiili eşbaşkan Gültan Kışanak birer konuşma yaptı. Konuşmalarda 'Sayın Öcalan' vurgusu yapıldı ve Kürt sorununun çözümünün Öcalan'ın muhatap alınmasından geçtiği ileri sürüldü. Konuşmaların ana temalarından biri, AK Parti hükümetine yönelik eleştiriler oldu. KCK operasyonları eleştirildi.

Selahattin Demirtaş, partili belediye başkanlarının kelepçelenerek cezaevine konulduğuna işaret ederek "Elimize vurulan kelepçeleri çıkarıp AKP zihniyetinin boynuna takacağız." dedi. CHP'yi de hedef alan Demirtaş, Onur Öymen'in Dersim gafına göndermede bulunarak, "CHP 1938'de başlattığı fiziki katliamı şimdi kültürel katliamla sonuçlandırmak istiyor." ifadesini kullandı. Selahattin Demirtaş, konuşmasında değişik kesimlere ilginç çağrılarda bulundu. Güneydoğu'daki öğretmenlerin hükümetin talimatını beklemeden görev yaptıkları okullarda çocuklara Kürtçe eğitim vermelerini isteyen Demirtaş, üniversite öğrencilerinin de gerekirse meydanlarda anadilde eğitim sınıfları oluşturmaları gerektiğini söyledi. Demirtaş, çocukları dağda olan annelerin PKK'yı 'barışa hazır' bir noktaya getirdiğini savunurken, asker annelerinin de gerekirse askerlik şubelerinin kapılarına dayanarak devleti bu noktaya çekebileceklerini ifade etti.

Kongrede Demirtaş, oy kullanan 289 delegeden 288'inin oyunu aldı. Bir oy da geçersiz sayıldı. AK Parti, CHP ve MHP davetli olmalarına rağmen kongreye temsilci göndermedi. Buna karşılık, DEP eski milletvekili Leyla Zana, Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, Kandil bölgesinden gelerek Türkiye'ye teslim olan PKK'lılardan bazıları ve bir grup Tekel işçisi salonda hazır bulundu. Mahmur'dan gelen isimlerden Nizar Buldan, Parti Meclisi'ne (PM) de girdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 09:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48