banner39

BDT gözler önünde dağılıyor

Rus basını Moldova'da yapılan son toplantının birlik üzerindeki kara bulutları artırdığı görüşünde...

Arşiv 08.10.2009, 15:35 08.10.2009, 16:23
BDT gözler önünde dağılıyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Moldova'nın başkenti Kişinyov'da düzenlenen son BDT toplantısını değerlendiren Rus basını, birliğin yavaş yavaş dağıldığı yorumunda birleşti.

Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan gibi Orta Asya ülkelerinin devlet başkanlarının toplantıya katılmaması "ittifakın çökmeye başlaması" olarak yorumlandı. Bu durumun, AB ve ABD'nin Orta Asya'daki etkisinin artması ile sonuçlanacağını savunan uzmanlar, Rusya'nın çıkarlarının büyük ölçüde zarar göreceğini ifade etti.

Siyasi uzmanlar da Kremlin sarayının bu konudaki taktiklerinin başarısız olduğunu dile getirdi. Son dönemde Rusya'nın BDT ülkeleri ile ilişkilerinin en zor dönemini yaşadığı, sadece toplantıya katılmayan ülkelerin değil, katılanların da Rusya ile ciddi sorunlar yaşadığı belirtildi.

Rusya'nın Güney Kafkasya'daki son durağı olan Ermenistan'ın giderek batıya yaklaşması, Ukrayna ve Moldova'nın ikinci Gürcüstan olma yolunda büyük bir hızla ilerlemesi, Azerbaycan'ın topraklarının işgalinde Rusya'yı suçlaması BDT'nin geleceğinden kuşku duymak için gerekli sebepler arasında gösterildi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?