banner39

BDT ülkeleri krizde Rusya ile birlikte hareket edecek

BDT maliye bakanları Rusya'nın G-20 zirvesine sunmak için hazırladığı teklifi onayladı

Arşiv 01.04.2009, 16:17 01.04.2009, 16:17
BDT ülkeleri krizde Rusya ile birlikte hareket edecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uzmanların görüşüne göre Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin bu adımı Rusya'dan istedikleri kredileri güvenceye alma amacını taşıyor.

Rusya maliye bakanı Aleksey Kudrin'in yaptığı açıklamaya göre, BDT ülkelerinin maliye bakanları ve Merkez Bankası başkanları Rusya'nın G-20 zirvesi için hazırladığı teklifi onayladı. Rusya da BDT ülkelerinin bankacılık sistemini destekleyeceği ve göçmenlerin durumunu gözden geçireceği sözünü verdi. Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev`in G-20 zirvesi sonrasında BDT ülke başkanlarını bizzat bilgilendireceği ifade edildi.

G-20 zirvesine katılan Rus delegelerinin açıklamasına göre ise şu anda Rusya'nın zirvede BDT adına konuşması mümkün değil. İddiaya göre BDT ülkeleri yalnız başlarına ekonomik krizin etkisinden kurtulmalarının imkansız olduğunu kabullendiler ve sorunularını Rusya'nın mali desteği ile çözmeye karar verdiler.

Rusya Belarus'a 2 milyar dolar, Kırgızistan'a ise 450 milyon dolar kredi vermeği düşünüyor. Son gelişmelerden sonra Ukrayna'nın 5 milyar dolarlık kredi talebinin gerçekleşmesinin zor olduğu ifade olundu. Rusya başkanı Medvedev ve başbakanı Putin'in de yaptığı son açıklamalarda bu meselenin gündemde olmadığı ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?