banner39

Bebeğinizi 1 yaşına kadar bu gıdalardan uzak tutun

Uzmanlar, bebeklerşn 1 yaşına kadar uzak tutulması gereken gıdaları açıkladı.

Arşiv 21.04.2010, 06:13 21.04.2010, 06:13
Bebeğinizi 1 yaşına kadar bu gıdalardan uzak tutun


Uzmanlar, bebeklere 1 yaşına kadar bazı gıdaların verilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor ve bebeklerde ve çocuklarda beslenmenin temel amacının uygun büyüme ve gelişmeye zemin hazırlamak olduğunu söylüyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlen Kaya Çardak, 0-2 yaş arasındaki dönemin beslenme için en önemli zaman dilimi olduğunu kaydederek, "0-2 yaş arasında dengeli bir beslenme ile birçok akut ve kronik hastalıklar önlenebilir ya da hafif geçirilir. Bebeğinize 1 yaşına kadar bal, yumurtanın beyaz kısmı, sakatat, inek sütü, kafeinli içecekler, çay ve her türlü hazır gıdayı vermeyin" dedi.
Dr. Çardak, bebeklere 1 yaşına kadar verilmesi tehlikeli olan gıdaları şöyle sıraladı:

BAL
"Bal, birçok çiçek tozundan oluştuğu için yüksek dozlu bir alerjendir. İçindeki alerjik maddeler yetişkinler için önemli değilken, bebeklerde tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

YUMURTANIN BEYAZ KISMI
Yumurtanın beyaz kısmı, protein yapısı nedeniyle yüksek alerjik özelliğe sahiptir. Alerjisi olmayan bebeklere 9 aylıktan sonra çok az miktarlarda başlanarak denenebilir.

İNEK SÜTÜ
İnek sütü de alerji riski taşır. 1 yaşına kadar direkt içirilmemelidir ama evde yoğurt mayalarken rahatlıkla kullanılabilir. Yoğurt haline geldikten sonra inek sütünün protein yapısı değiştiği için zararlı etkileri ortadan kalkar. Yoğurt çok faydalı bir protein kaynağıdır, 6. aydan sonra bebeklere her gün yedirilmelidir. İnek sütü ayrıca bebeklerde demir eksikliğine ve kabızlığa neden olabilir. 1 yaşından sonra inek sütü verilebilir, bu dönemde günlük en fazla 500ml (2 su bardağı) tüketilebilir.

SAKATAT
Sakatatlar, özellikle beyin virüs taşıma ihtimali nedeniyle bebeklere hiçbir zaman verilmemelidir.

KAFEİNLİ İÇECEKLER
Kafein içeren kahve, kakao, çikolata da bebeklere verilmemelidir. Kafein bebeği sinirli yapabildiği gibi kalsiyum ve diğer besleyici maddelerin emilimini de engeller.

ÇAY
Çay hiç besleyici değeri olmadığı gibi çocuklarda kansızlık yapabilir. Çocuk beslenmesinde hiç yeri yoktur, 1 yaşından sonra da verilmemelidir.

HER TÜRLÜ HAZIR GIDA
Tatlandırıcı içeren her türlü hazır gıdalar, doğal olmayan meyve suları, hazır puding 1 yaşına kadar kullanılmamalıdır.

SALAM, SOSİS VE SUCUK
Salam, sosis ve sucuk gibi işlemden geçirilmiş etler, konserveler de 1 yaşından önce verilmemelidir. Bu tip gıdaların içeriğinde kimyasal maddeler bulunmasının yanı sıra yağ ve kolesterol yönünden zengin olmaları zararlı olabilir, bazen de granül hale getirilmiş kemik içerirler."

Kaynak: haber7.com


 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?