banner39

Bebek yoğun bakımında bulaşıcı bakteri

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Bölümü Yoğun Bakım Servisi'nde yatan Nil isimli bir bebek enfeksiyon sebebiyle öldü.

Arşiv 19.08.2007, 14:11 19.08.2007, 14:16
Bebek yoğun bakımında bulaşıcı bakteri


Ölümcül olabilen 'VRE' bakterisine rastlanan hastanede yetkililer, izolasyon uygulaması başlatıldığını açıkladı.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Bölümü Yoğun Bakım Servisi'nde Nil isimli bir bebeğin ölümü üzerine, enfeksiyon kontrol komitesi, bir hafta önce görülen "VRE" isimli bakterinin ölümcül bir enfeksiyona dönüşmemesi için izolasyon uygulamasına başladı. Yoğun bakım servisinde yatan 8 hastadan biri olan Nil bebeğin iki gün önce ani ölümü hasta yakınlarını endişelendirdi.

Yüksek ateş şikayetiyle fakülteye geldiklerini belirten hasta yakını ABDulaziz Tutar, "2-3 aydır buradayız. Yeni bir hastane enfeksiyonunun çocuklarımızı tehlike altında bıraktığını duyduk. İlk önce gaita (dışkı) mikrobu olarak bahsedildi. Bu mikrobun ölümcül enfeksiyonları tetiklediğini öğrendik. Doktorlardan duyduk, ancak detaylı bilgi alamadık. Olayın çok tehlikeli boyutunu dün öğrendik. Bizim çocuklarımız bu mikroba yakalanmış olabilir ama diğer çocuklar kapmasın.

Bu mikrobun çok dirençli olduğunu, hastane enfeksiyonlarından daha üst seviyede sonunun ölüm olduğu belirtiliyor. Biz burada hastane bahçesinde kartonlar üzerinde yatıp kalkıyoruz. Bu bilgileri de bize hastane yönetimi vermiyor. Bunları internetten araştırarak buluyoruz. 2 gün önce 4.5 aylık çocuğun vefatı ile endişemiz arttı. Çocukları yoğun bakımdan tekli odalara aldılar. Tek hemşire ilgileniyor. Şu anda kendi çocuğumda olduğunun bilgisini aldım. 7 çocukta var deniliyor. Belki servisteki 28 çocukta da var. Dışarıya da belki çıkıyor. Mikrobun olduğunu öğrendikten sonra belki dışarıya da çıkartıyoruz. Endişemiz bu, hastaneye yönetimi hasta yakınlarını bilgilendirsin" dedi.

Diğer bir izole edilmiş bölüme alınan hasta yakını ise hiç bir hastane yetkilisinin kendilerini detaylı bilgi vermediğini belirterek, doktorların peşinden koştukları zaman kaçmalarından dolayı çocuklarının geleceğinden endişe ettiklerini söyledi.

Sadece çocuklarının ağırlaştığı zaman bilgi aldıklarını ifade eden hasta yakını, "Burası tuzak gibi bir yer, giren bir daha çıkamıyor. Benim çocuğum da karantina altında, ancak bize hiç bir bilgi verilmiyor. Biz iyileşmek için çocuklarımızı buraya getirdik. Ancak daha kötü ölümcül bir hastane mikrobu ile ayrı bir bölümde mücadele veriliyor. Çocuğumuzun yanında yatan başka bir bebeğin ölümü bizi endişelendiriyor" diye konuştu.

Doktorlar ise VRE'nin bir virüs olmadığını ifade ettiler. En iyi hastanelerde bile bu mikrobun sık sık görüldüğünü kaydeden Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ABD Başkanı Ömer Tarım,

"Bir hastamızda VRE isimli mikrop tespit edildi. Herhangi bir hastalık söz konusu değildir. Uluslararası önlemler aldık. İzolasyon tedbirleri kapsamında bütün personel ile gerekli tedbirleri aldık. Hiç bir hastamızda VRE klinik bir hastalık ortaya çıkartmamıştır. Alınan bütün önlemler bu hastalığı durdurma yönündedir. Mikrobun isminden kaynaklanan bir panik var. Bu mikrobun hastalığa neden olduğu kimse yok. Mikrobun tespit edildiği bütün hastalarımızı ayrı odalara aldık ve ayrı personel ilgileniyor. Hasta sahiplerine büyük görevler düşüyor. Ziyaret saatlerine çok dikkat etmeleri lazım. Yoğun bakımda 7 hasta var. Hiç birinde mikrop üremesi söz konusu değil. Yaşamını kaybeden yavrumuz son derece nadir, kalıtsal bir hastalığa sahipti. Mikrop sadece makatta görüldü. Bu hastalığı bir bağırsak florası diye de tanımlayabiliriz. Hastanın diğer vücut sıvılarında kanda herhangi bir mikrop üremesi söz konusu değil. Hayatını kaybeden bebek, nadir bir hastalıktan, son derece yaşamı kısıtlayan, bir kaç yıl içinde yaşamını kaybeden bir durumdan öldü. Bu mikropla alakası yok" dedi.

Yoğun Bakım Ünitesi'nde ölen Nil bebegin yanında yatan 7 hastanın, ayrı ayrı odalarda gözlem altında tutulduğu ve VRE mikrobu olan bebeklerle özel personelin birebir ilgilendiği öğrenildi.

Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?