banner39

'Bedava köprü' tartışma başlattı

Başbakan'ın boğazdaki köprü geçişlerinin ücretsiz olacağını açıklaması tartışmalara yol açtı.

Arşiv 21.02.2008, 08:33 21.02.2008, 08:33
'Bedava köprü' tartışma başlattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Boğazı'ndaki köprü geçişlerinin ücretsiz olacağı ve İstanbul'daki gişelerin şehir dışına kaydırılacağı yönündeki açıklaması yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Uzmanlar, otoyol gişelerinin iyi bir trafik mühendisliği düzenlemesiyle şehir dışına kaydırılmasını olumlu karşılarken, ücretsiz geçişlerin köprülerdeki trafik yükünü hafifletmeyeceği görüşünde. Köprülerin bayramlarda ücretsiz olmasından kaynaklanan yoğunluk ve Asya yönünden Avrupa'ya geçişteki yoğunluk buna örnek gösteriliyor.

60 GİŞE TARİH OLACAK

Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü de, "Çözüm olmaz" diyenler arasında. Karayolları 17'nci Bölge Müdürlüğü'ne göre, trafik sorununun çözümü deniz ulaşımının payının artırılması, metro ve raylı sistemin yaygınlaştırılmasında. Başbakan Erdoğan, Hadımköy ve Kurtköy'e alınması planlanan gişelerin İzmit ve Trakya'ya taşınacağını dile getirmişti. Buna göre, Mahmutbey, Hadımköy, Bahçeşehir ve Çamlıca, Kurtköy, Kartal gişeleri ile boğaz köprülerindeki gişeler kaldırılacak ve Anadolu ve Avrupa yakası arasındaki ulaşım ücretsiz hale gelecek. Mahmutbey, Hadımköy, Bahçeşehir ve Çamlıca, Kurtköy, Kartal ve boğaz köprüleri gişeleri ile birlikte yaklaşık 60 gişe tarih olacak.

UZMANLAR: ÇÖZÜM OLMAZ

* Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhçu: Doğru bir uygulama ancak bu uygulama trafik sorununu çözmez. Bunun İstanbul sorununu çözüleceğini düşünmek gerçekçi olmaz.

* İTÜ İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergun Gedizoğlu: Köprülerden gişelerin kaldırılması, ya da ücretsiz hale getirilmesi otomobil trafiğinin artması anlamına geliyor. Yani bu ücreti kaldırırsanız, köprülerin trafiği artar. Bu kaçınılmaz.

* İTÜ İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadir Yayla: Bedava da geçilse yine bir şey değişmez. Gişeyle ilgisi yok bu işin. Boğaziçi Köprüsü'nde kartla geçildiği halde yine tıkanma var. 

Kaynak: Sabah

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?