banner39

Bekir Coşkun da 'Arabistan'a gitsinler' demişti

Gazeteci yazar Bekir Coşkun'un bir yıl önceki bir yazısında Ak Partililer için 'Suudi Arabistan'a gitsinler' demişti.

Arşiv 23.08.2007, 12:52 23.08.2007, 15:17
Bekir Coşkun da 'Arabistan'a gitsinler' demişti

Seçim ardından ‘Göbeğini kaşıyan adam’ benzetmesiyle halka hakaretler yağdıran ardından da ‘Gül benim cumhurbaşkanım olamaz’ diyerek yeni bir tartışma başlatan Hürriyet yazarı Bekir Coşkun, dünkü yazısında ‘Benim gidecek başka yerim yok’ diyerek Türkiye’den ayrılmayacağını söyledi.

Coşkun’un Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül’ü hedef alan sözlerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘O zaman Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkmalı’ yanıtını vermişti. Coşkun’un bu tavrı, kendisiyle çeliştiği ve ‘Demokrasi ona da lazım oldu’ yorumlarına neden oldu. Zira Coşkun bundan bir yıl önce 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başörtülü kızların Türkiye’deki eğitim hakkı için ‘İstiyorlarsa Suudi Arabistan’a gitsinler’ şeklindeki sözlerine destek vermiş ve ‘Çöl yolcuları’ başlıklı yazısında şunları söylemişti: ‘Bence bu arkadaşlar develere binip. ‘İslama uygun laik anayasa yapılır’ diye hep birlikte Arabistan çölüne açılabilir. Öndeki devede fikir babası olarak Bülent Arınç olmalı. Elbette Başbakan ve diğerleri de...’

‘TÜRK VE LAİK OLMAK’

DEMİREL’E sessiz kalan Hürriyet yazarları da bugün insan hakları konusunda hassas oldukları iddiasıyla Coşkun’a sahip çıkıyor. Hürriyet’ten Ertuğrul Özkök, ‘Fransız asıllı Türk vatandaşıyım. Fransa’nın vatandaşlık teklifini reddettik. Cevabım şu: Hayır Sayın Başbakan. Bir yere gitmiyoruz’ diyen Coşkun’un eşi Andree Coşkun’un sözlerini köşesine taşıdı.

Hürriyet yazarı Mehmet Yılmaz da, ‘Komünistler Moskova’ya’ dediler, gönderemediler. Sonra ‘Ya sev, ya terk et’ dediler. Yine kaldık. Şimdi de ‘TC vatandaşlığından çıkın’ diyorlar... Gün gelecek, geçmiştekiler gibi demokrasinin nasıl bir şey olacağını öğrenecekler. O gün geldiğinde, onlar gibi, ‘Araplara benzemeyi çok heves ediyordunuz. Hadi gidin Arabistan’a’ demeyeceğiz elbette’ diye yazdı. Yine Hürriyet’ten Yılmaz Özdil ise, ‘Hem Türk, hem laiksen, çaresiz tası tarağı toplayıp gideceksin buralardan’ dedi.

Bu arada Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki’den ‘Ya sev ya terk et anlayışını Sayın Başbakanımız hiçbir zaman tasvip etmediği gibi bugün de reddetmektedir’ açıklaması geldi. Erdoğan’ın sözlerinin kişisel olmadığını belirten Beki, Coşkun’un gazetesi tarafından eleştirilerin hedefi haline getirildiğini kaydetti.

‘ULUSAL SALAK’

COŞKUN, 2005’te de başörtülü kadınlara ‘Ulusal salak’ diyerek hakaret etmiş ve ‘Asıl salak, inanca saygısızlardır’ diyen kadınlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Coşkun, seçim öncesinde de kamuoyu araştırmalarını ‘ti’ye almış, özellikle Tarhan Erdem’i hedef alarak, ‘Erdem’in şirketinin anketine göre AK Parti yüzde 48. Allah’a şükretmeliyiz ki, erdemli tarhana yoklamalar hiçbir zaman tutmuş değil’ demişti.

SUUDİ ARABİSTAN'A GİTSİNLER

2 Mayıs 2006’da Demirel başörtülü kızların Türkiye’de eğitim zorluğu konusu gündeme gelince ‘İstiyorlarsa Suudi Arabistan’a gitsinler’ demişti. Demirel bir televizyon programında çok tartışılan şu açıklamayı yapmıştı: ‘Orası üniversite, kuralları var. İlla başı bağlı okumak istiyorsan, başı bağlı olarak okunabilen yerler var, oraya git. Arabistan’da falan öyle yerler vardır, oraya gidin.’ Bugün Coşkun’a destek verenler, Demirel’in sözleri karşısında başörtülü öğrencilere aynı desteği vermemişti. Ne haksızlığa uğrayan Bekir Coşkun ne de Hürriyet’in diğer yazarları. Konuyu görmezden gelmişlerdi.

BEKİR COŞKUN'UN ÇÖL YOLCULARI BAŞLIKLI YAZISI İÇİN TIKLAYINIZKaynak: Star gazetesi

Yorumlar (2)
halid 15 yıl önce
siz bu vatan topraklarına gömülmeyi bile hak etmiyorsunuz.
[email protected] 15 yıl önce
Gomuluyum. Kan da verdim. Emek te verdim. Yedi gobek sulalem de bu topraklarda gomuludur. Sen sekilcilik yapacagina ABD gullerine bak.

Sen kimin hakkini kimden aliyorsun. 1996 245 Donem Astegmeni. gorev yerim Sirnakti.

Gel yuzume soyleyin.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?