Bel Fıtığında ameliyat son seçenek

Prof. Dr. Cengiz Kuday, "Bel Fıtığında ameliyat son seçenek olması" gferektiği uyarısında bulundu.

Bel Fıtığında ameliyat son seçenek


İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Kuday, bel ağrısının onlarca nedeninin bulunduğunu belirterek, ''Bu ağrıların başında gelen fıtık ağrısıdır. Bel fıtığında ameliyat kararı verilse bile, çok önemli bulgu yoksa 3-4 hafta beklenmeli'' dedi.

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroşirürji Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, bel ağrısının neredeyse herkesin şikayetçi olduğu bir rahatsızlık olduğunu söyledi. Bel ağrılarına neden olan fıtıkla ilgili görsel ve yazılı basında sürekli haberlerin yer aldığına dikkati çeken Kuday, bu durumun da insanların kafasını karıştırdığını ifade etti.

Her bel ağrısının bel fıtığı olmadığına işaret eden Kuday, şunları söyledi: ''Bel fıtıklarının hepsi ameliyat olmaz. Bir kısmı ameliyata uygundur, bir kısmı değildir. Zaman zaman da 'ameliyat olmazsan felç olursun' şeklinde hasta korkutuluyor. İstisnai durumlar dışındaki bu 10 bin de 2'dir. Onun dışında kimse felç olmaz. Ameliyat olsa da olmasa da olmaz. Bel fıtığında ameliyat kararı verilse bile, çok önemli bulgu yoksa 3-4 hafta beklenmeli. Ben şahsen diğer tedavi şekillerini öneririm. İlaç veririm, istirahat veririm, fizik tedavi öneririm. Bunlara rağmen geçmiyorsa o zaman ameliyat düşünürüm. Ameliyat en son seçenek olmalıdır.''

BEL AMELİYATI BAŞARISIZ OLURSA

Her bel ameliyatını başarılı olmayabileceğini belirten Kuday, bunun 'başarısız bel ameliyatı sendromu' olarak adlandırıldığını söyledi. Başarısız bel fıtığı ameliyatlarının en büyük nedeninin yanlış teşhis olduğunu vurgulayan Kuday, şöyle devam etti:

"Hastanın doktora hastalığını iyi ifade etmesi lazım. Onlarca hastalık bel ağrısına neden olabilir, bel fıtığını taklit edebilir. En sık rastladığımız bel adalelerinin kasılması gerilmesi bel ağrısına neden olabilir. Spinal stenoz (omurilik kanalı darlığı), tümör, bazı iç hastalıkları, safra kesesi, mide ülseri, malta humması, tüberküloz,kireçlenme, birtakım damarsal hastalıklar bel fıtığını rahatlıkla taklit edebiliyor. Anksiyete ya da psişik hastalıklar bel ağrısı yapabilir.Anksiyete ya da depresif ruh hali de denebilir. Çünkü ruh hali ile ağrı eşiği arasında önemli bir bağ var. Ruh hali kötü olunca ağrı eşiği düşüyor, dolayısıyla bel kaslarındaki istemsiz bir kasılma bel ağrısına neden olabiliyor.''

Kaynak: AA
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 20:49
banner53
YORUM EKLE

banner39